Labelhopping VI.: Low Spirit Records

A 'Labelhopping' hatodik részében egy legendás német elektro-break/happy hardcore/techno-pop kiadó, az 1986-ban alapított Low Spirit Records munkásságát tekintjük át.
Ahogy azt láttuk legutóbb az olasz Media Records bemutatásakor sok label azért tudott sokáig sikeres maradni a '90-es, 2000-es években, mert remekül lovagolták meg a(z akkor még) frissen érkező elektronikus zenei divathullámokat. A Low Spirit is rengeteg hangzásba belekóstolt és ez a sokszínűség garantálta a folyamatosan bővülő rajongótábort számukra, ráadásul 1991 óta MayDay-ek szervezőjeként a rendezvényszervezői szegmensből is jelentős szeletet haraptak ki, a legnagyobb németországi beltéri rave organizátoraiként. Az üzlet ezen ágát 2006-ban értékesítették (az I-Motion nevű cégnek), a label katalógusával egyetemben, aminek gondozása is átkerült a hamburgi Kontor Records-hoz.
A Low Spirit alapítók
A label legaktívabb tagja a münsteri születésű Maximilian Lenz, vagy ahogy a fél világ ismeri őt WestBam. Egyértelműen ő volt a kiadó arca, kiemelt producere. A másik alapító az a Klaus Jankuhn volt, aki Max jobbkezeként a stúdióban ültette át a zenei ötleteket a megfelelő formába. Szintén a alapítók között volt Fabian Lenz, Max testvére, aki a borítótervezések mellett DJ, producerként (DJ Dick) igyekezett sikerre vinni a közös bizniszt. A művészi vénát és mecénás szerepét az atyai jó barát William Röttger látta el, míg Sandra Molzahn az operatív működés levezénylője volt.
Zeneileg WestBam és számtalan (blőd) alteregója (Mr. President, Sir!, East Bam, Plutone, Heavy Mental) uralta az első éveket, felvonultatva a miami bass, italo diszkó, acid house, cut & paste és a lo-fi zajkollázs változatos, de annál kezdetlegesebb variációit.1990-től viszont egész erős mezőny gyűlt össze náluk (L.U.P.O., Beat In Time, Dick, Loopzone, Moby Mindstorm álnéven), a hangzás is kezdett letisztulni. 1991. decemberében Berlinben 18 fellépővel lezajlott az első Mayday ('Best Of House & Techno '91') a Low Spirit csapat szervezésében, ami a helyi underground körökben erős ellenérzéseket váltott ki. Az első hivatalos CD kiadványra se kellett sokat várni (1992 - 'A New Chapter of House & Techno') a fellépők produkcióival, az 1992-es egy új éra kezdetét is kijelölte, ahol a nagyobb rendezvények kereskedelmi bevételeiket tovább tudták maximalizálni egy-egy tematikus kiadvány piacra dobásával. Sőt, a Jankuhn-WestBam páros magára vállalta azt a hálás-hálátlan feladatot is, hogy minden rendezvényhez külön himnuszt készít (ez azért se volt gyenge vállalás, mert eleinte évente két bulit is tartottak). Eme hóbortjukat egészen 2013-ig vitték (nagyjából 10 évvel tovább, mint kellett volna). A Hollandia felől fújdogáló hardcore/gabber szele ide is begyűrűzött és a BPM is egyre nagyobb tempóra kapcsolt. 1992-ben a Sound Of Rotterdam 'Mayday Anthem'-je kinyitotta a kaput, hogy az elkövetkező években benyomuljon rajta szinte mindenki (Mark 'Oh-tól kezdve az RMB-n, a Genlog-on, Marusha-án és a Ravers Nature-ön át Hardsequencer-ig) - még WestBam is 180 fokos fordulatot vett, melynek eredménye a 'Wizards Of Sonic', a 'Bam Bam Bam' és a 'Celebration Generation' lettek. Ebben az egyik legfontosabb platform a Low Spirit sublabel, az 1992-es alapítású Fire Records lett (ami 1998 után Nextfire néven futott tovább).
Az első Mayday flyere
A '90-es évek derekára újra lassulni kezdett a tempó, a label stabilizálta magát az elektro break vonalon, elég csak a 'Hard Times'-ra, a 'Crash Course'-ra, a 'Sonic Empire'-re, a 'Save The Robots'-ra, vagy a teljes Mr X. & Mr Y. (WestBam & Afrika Islam) projektre gondolni. WestBam tovább építette renoméját a Love Parade álladó fellépőjeként, illetve Dr. Motte oldalán az aktuális évi seregszemle himnuszát is ők jegyezték (az 1997-es 'Sunshine' nyitotta a sort), illetve a hivatalos válogatás CD-t is a Low Spirit gondozta. 
Idő közben a speciális lokális igényekre is próbáltak reagálni, az angol piacra alapították meg a Low Sense és a Low Fun kiadókat, a Low Spirit UK sublabeleiként, nagyban segítve így a Three' N One duó és formációik szigetországi térnyerését.
A 1998-2006 közötti időszakban az Electric Kingdom által fémjelzett electro clash/electro breaks vonalon nagyban építettek a Lexy & K-Paul duó robbanásszerű sikerére. Ám, ahogy minden sikersztori, valahol minden véget ér, s itt a hagyományos lemezpiac bedőlése jelentette az utolsó koporsószöget a Low Spirit koporsójában.
Megvonva a rövid mérleget: a Low Spirit mindig is a popularitást tűzte a zászlajára és ezt nem is titkolták, bár ez sokaknak, akik az eredeti underground techno szellemiségben hittek nagyon csípte a szemét. WestBam hol egy kínos bohócként, hol pedig kopaszra borotvált orosz maffiózóként pózerkodott, de tény, hogy technikás DJ-ként, jó füllel csatornázta be produceri munkáival a piacot, s a kiadó is gyorsan reagált, hogy rendezvényeiket külön kiadványokkal és dedikált himnuszokkal promózzák. Jó pár korszakos sláger és kiemelkedő előadót/formációt kaptunk általuk, íme pár a teljesség igénye nélkül.

Low Spirit tények és számok:
Aktív évek: 1986-2006.
Sublabelek: Electric Kingdom, Fire Recordings, Nextfire Recordings, Low Spirit UK (Low Fun, Low Sense)

Fontosabb előadók és kiadványaik:
Sharam Jey (Sharam, Three'n One, 16C+): 'Guarantee', 'Release!', 'Timerunner', 'Under 4 Ever', 'Reflect', 'Sin City', 'Pearl River', 'Soul Freak'.
1. Labelhopping I.: Limbo, Yeti, Fluid
2. Labelhopping II.: Eve, Hook, Whoop
3. Labelhopping III.: Sounds Good, Superfly, Vapour
4. Labelhopping IV.: Kosmo Records
5. Labelhopping V.: Media Records



Delight: Töltsd le a korábbi verziókat és remixeld Sonic Age kortalan klasszikusát

A Sonic Age két vállalkozó szellemű szoftverfejlesztő Kámán 'Vic' Viktor és Bernáth 'Jocó' József 1995-ben alapított elektronikus zenei szerelemgyereke. A duót Náksi Attila fedezte és karolta fel, majd üstökösként robbantak be itthon zenéikkel, melyek végre olyan technikai megoldásokkal és hangzásokkal operáltak, amik méltó módon felvették a versenyt a külföldi stúdiókban készült nagyobb költségvetésű produkciókkal. Két nagylemez és megannyi remix (Jazz+Az, DJ Junior, Junior & Schulz, DJ Newl & Budai, Tissy, Boogie Knights, TNT) után 2000-től Jocó deaktiválta magát, Vic pedig Tuff Guyz-ként (DJ Blackman-nel), illetve DJ Budai oldalán (Budai & Vic) ért el további sikereket. Imivel közös kiadójuk az Ego Traxx a groovy, funky techno egyik fellegvára lett. A Sonic Age-gel kapcsolatban korábban Vic-kel készült interjú innen elérhető, a FREEE Magazin újrapötyögött 1998-as nagyinterjúja pedig innen.
A közelmúltban robbant a hír, miszerint a srácok saját Bandcamp oldalt indítottak, ahonnan régi (korábban megjelent és eddig még kiadatlan) munkáik egy része végre digitálisan is elérhetővé válik. Ezzel párhuzamosan létrejött egy Sonic Age előadói Facebook oldal is, ahol a zenék mellett régi fotókat és érdekes háttérsztorikat tudhatunk meg ezekről a produkciókról.
A sort a duó első nagy sikere a Sugarhill Gang 'Rappers Delight'-ját mintázó 'Delight' nyitotta, amiből több verzió is készült, de minden bizonnyal a Hungarian House Only 2-n megjelent formájában a legismertebb (a House Attack 3-on is ez a verzió volt fenn). A különböző verziókhoz odaillesztettük a szerzők kommentárjait is.

Sonic Age 'Delight (Original Demo Mix)'
"Az első zene amit megosztottunk az az a zene, ami az első hivatalos megjelenésünk volt 1997-ben. Illetve annak a zenének az a verziója, amit demoként elküldtünk a Náksi Attinak és aminek hatására megjelenhettünk később a Hungarian House Only 2 CD-n. Szerintem ezt még nem sokan hallhatták. Az akkori szerkó egy db PC volt egy SoundBlaster AWE32 hangkártyával, illetve ebben a verzióban van egy rész, ahol néhány ütőshangszer Sándor Péter barátunk kölcsön Ensoniq TS10-éről szólt."

Sonic Age 'Delight (Original Mix)'
"Ez az a verzió, ami a Hungarian House Only 2 válogatáson megjelent. Fogtuk az otthoni eredeti hangmintákat, meg a MIDI file-t és átnyargaltunk Gerényi Gábor stúdiójába Kistarcsára, hogy ott újra felvegyük, jobb minőségben. Ő és Náksi Atti segítségével ez sikerült is, a Sound Blaster AWE32 hangkártya sampler-e helyett egy profi Akai S3200 volt használva, valamint ha jól emlékszem Novation Bassstation is."

Sonic Age 'Delight (Overdose Mix)'
"Ez a verzió a House Bomba című válogatáson jött ki, a Hungaroton kiadón. Igazából azért készült másik változat, mert az eredeti egy másik kiadón, az Oxigén/BMG-n jött ki és a Hungarotonnál nem merték ugyanazt megjelentetni. Amúgy a lehetőség Bogár Miki barátunktól jött, aki a Groovehouse együttes harmadik tagja volt akkor még és a Hungarotonnál voltak kapcsolatai."

Sonic Age 'Delight (Hard Stone Mix)'
"A Delight-nak kicsit pumping house-osabb, chord-ozósabb verziója. Reméljük ez is tetszeni fog!"

A fenti verziók és a szám remix sávjai is belekerültek egy mappába (IDE!). A sávok is így szabadon tölthetők, a track is megkötések nélkül remixelhető, egyedül annyit kérnek a srácok, hogy a végeredményt wav formátumban küldjék el nekik az átiratot készítők mutatóba.

Megtalálható még a Bandcamp-en a 'Shame' című szám eredeti és remaszterelt változata. Ez annó nem került fel egyik albumra sem, kiadatlan filter/pumpin house darab, így mindenképp érdemes levadászni.
Szintén kuriózum a 'Take Me Higher' eredeti breakbeat verziójának teljes hosszú példánya, ami apróbb elemekben különbözik csak a 'The Album'-ra került variációhoz képest.
És hogy mi várható a jövőben még? Vic elmondta, hogy vannak még további zenék és remix pakkok a tarsolyukban, igazából az ütemet és mennyiséget az határozza majd meg, hogyan haladnak az archív backup CD-k anyagának feldolgozásával.

Dream Dance: dupla megamix a sorozat első tíz kiadványának számaiból

A Dream Dance Németország legrégebb óta futó elektronikus zenei válogatása. A Dream Dance sztori 1996-ban kezdődött, amikor is a német elektronikus zenei piacon egyre nagyobb tortaszeletre hajtó Sony Music meglátta a lehetőséget a Robert Miles nevével fémjelzett dream house stílusban, és a német gyökerekkel bíró (dream) trance-et hozzácsapva egy egészen elfogadható spektrumát fogta le a kínálatnak. A borítón megjelenő vízcseppek és delfinek Sabine Schiller grafikusi zsenijét dicséri, mely mögött a kiadványoknál csak a háttérszínt váltogatták.
Az is tény, hogy a dream house, mint menő stíluság kb. az ötödik kiadványra teljesen kikopott a zenei életből, helyét felváltották a trance darabok, de mindig jött mellé pár olyan szám is, mely az aktuális  trance-n kívüli hangzást (house, techno) próbálta óvatosan beemelni ide, Ez a fajta nyitottság lett a tartós siker záloga, ugyanis a koncepció a mai napig jól működik, hiszen jelenleg a 96-os sorozatszámú, tripla CD-s, 66 tracket tartalmazó kiadványnál tartanak, időnként kiegészülve special megamix és best of vinyl kiadványokkal. A hangzás tekintetében régi "dream dance"-s számok friss verziói, az aktuális rádiós slágerek és uplifting trance munkák vegyülnek egymással.
Ami szintén jól állt a válogatásnak, hogy a radio editek mellett teljes hosszúságú darabok is helyet kaptak a szelekcióban, így a rádió és klub DJ-knek is kedveztek egyszerre. Persze voltak érdekes megmozdulások is, amikor egy-egy zenét a felénél lehalkítottak (Jam & Spoon 'Follow Me' és az Energy 52 'Cafe Del Mar (Nalin & Kane Remix)' erre a két legfülbetűnőbb példa), illetve egy-egy sikerszámot jogi csűrés csavarás miatt cover-ként újra felvettek, hogy szerepelhessen végül a lemezen (Robert Snypes 'Children', B.B. Jones 'Seven Days And One Week', Futura Nostra 'Why Don't You Dance With Me').
Személyes kötődésem a Dream Dance-hez egy egészen banális történet. Valamikor 1996 környékén kaptam rá a VIVA TV-s kommerszebb dances vonalra, kazettára másolt radio/video editekkel bűnetettem osztály és sulibulikon. A gimnáziumba fellépve barátságot kötöttem egyik osztálytársammal, aki tök véletlenül büszke tulajdonosa volt a 'Dream Dance Vol.2'-es válogatásnak, amit kölcsönkértem tőle. Lenyűgözött, hogy végre jó minőségben tudtam felvenni kazettára a kedvenceket, emellett olyan zenéket is megismertem, melyek előadójáról halvány lila gőzöm sem volt. Ezen felbuzdulva a nem igazán jó lemezellátottságáról híres Szolnokon sikerült összespórólt születésnapi pénzekből megvásárolnom a Dream Dance 9-es és 10-es válogatását, innentől menthetetlen fanja lettem a szériának.
Persze minden csoda csak pár napig tart, hiszen ahogy egyre nagyobb szeletét ismertem meg az elektronikus zenei galaxisnak (internet, FREEE Magazin, zenei ismerettségek) magam is helyére tettem a válogatást, mely a jól ismert német metodikára építetve, nem bízott semmit sem a véletlenre, igazi megaslágereket és ismert előadók kevésbé ismert alteregóit futtatta, főleg a hazai producerekre koncentrálva.
Mindig is motoszkált bennem, hogy a válogatás aranykorának számító 1996-1998 közötti időszakban megjelent kiadványokból egy saját mixet gyúrok, így megkönnyítem a saját nosztalgiázásaimat és rövidebb lejátszási időbe több tracket bele tudok zsúfolni. A megamix egy sajátos formáját választottam, melyet egy ideje fejlesztgettem már. Nem hagyományos megamix, inkább egy jól és rövidre vágott trackeket felvonultató, a harmonikus mixelést zászlajára tűző egyveleg, ami néha az acapella-khoz is bátran nyúl, de nem az öncélú effektelés és vokál csavargatás a célja (és kizárólag a válogatáson felbukkanó verziókat/edit-eket használja). A végeredményt az alábbi két mixben hallgathatjátok meg, melyben összesen 126 track csendül fel 116 percben.

Greyloop presents The Dream Dance Megamix Vol.1-10. Megamix Part I.

Tracklist:
1. Carlos - Silmarilla
2. Carlos - Rush Me
3. Fiocco - The Spirit
4. Miss Shiva - My Secrets
5. Brooklyn Bounce - Take A Ride
6. DJ Tomcraft - Mind
7. DJ The Crow - Piece of Mine
8. Storm - Storm
9. Drax Ltd II - Amphetamine
10. Kaycee - Like This
11. Space Frog - I Feel Your Pain
12. Tank - Can You Feel The Bass
13. Absolom - Where
14. Dolphin's Mind - The Flow (Deep)
15. Koala - Planet Blue
16. Richard Cube - Trance Nature
17. Resistance D - Impression
18. DJ Quicksilver - I Have A Dream
19. Three 'n One - Sin City
20. Energy 52 - Cafe Del Mar (Three 'n One Mix)
21. Billy Hendrix - Body Shine
22. DJ Quicksilver - Free
23. Sequential One - My Love Is Hot
24. Max Deejay - Rhythm Is A Dancer
25. Mark Van Dale with Enrico - Water Wave
26. Kosmonova - Raumpatrouille
27. ATB - 9PM (Till I Come)
28. Inferno DJs - Tower Inferno (Bass Bumpers Edit)
29. Absolom - Secret (Jimmy Goldschmitz Edit)
30. DJ Quicksilver - Planet Love
31. A.w.E.X. - Wicked Plasticmen
32. Orinoko - Mama Konda
33. R.O.O.S. - Instant Moments
34. Sash! feat- La Trec - Sweat
35. Three 'n One - Reflect
36. Legend B - The Spirit (Orinoko Mix Edit)
37. Orinoko - Vila Nova
38. Komakino - Man On Mars
39. Space Frog feat. The Duke - Die Unendlichkeit (Red Robot Mix Edit)
40. The Bronx - Wet Like The Rain (Alphabet Team Radio)
41. DJ Red 5 - Da Bass
42. Hypertrophy - Just Come Back 2 Me
43. Quench - Dreams
44. U.S.U.R.A - Open Your Mind '97 (DJ Quicksilver Remix)
45. Vertigo - Magic Eyes (Club Mix)
46. Culture Beat - Rendez-Vous (Superstring Short Edit)
47. Yves Deruyter - To The Rhythm
48. Split - Perfect Bass
49. Three 'n One - Soulfreak
50. X-Cabs - Neuro
51. Tank - Return To Power
52. Sash! feat. La Trec - Stay
53. Future Breeze - How Much Can You Take
54. Kaylab - Take Off
55. Resistance D - Human '98 (Talla 2XLC Mix)
56. Mega 'Lo Mania - Circus Clown
57. Marusha - Free Love
58. Dj Sakin & Friends - Protect Your Mind
59. Ayla - Ayla
60. Da Hool - Hypochonda
61. Plastic Angel - Simulation
62. Elastique Culture - La Muzika
63. Agnelli & Nelson - El Nino (Matt Darey Latino Edit)
64. Dolphin's Mind - Believe In You (Aerospace Remix)
65. Humate - Love Stimulation (Love Mix by Paul Van Dyk)
66. Dj Wag & M.R. - Life On Mars



Greyloop presents The Dream Dance Megamix Vol.1-10 Megamix Part II.


Tracklist:
1. Electric Nature - Electric Nature (York Remix)
2. Dial M For Moguai - Beatbox
3. Der Dritte Raum - Hale Bopp
4. Age Of Love - Age Of Love (Jam & Spoon Remix)
5. Viper - It's A New Day
6. Brooklyn Bounce - The Real Bass (DJ Quicksilver Remix)
7. Talla & Resistance D - Hypnotic
8. DJ Errik - Jam On The Moon (Trancemaster Cut)
9. DJ Tomcraft - The Circle
10. Sosa - The Wave
11. Hypertrophy - Beautiful Day (Dream Dance Remix)
12. Koala - Indian Spirits
13. Sequential One - I Wanna Make You...
14. 666 - Alarma!
15. Talla 2XLC - The Eternal Mystery
16. Niels Van Gogh - Pulverturm
17. Milk Incorporated - La Vache (Regg & Arkin Mix)
18. DJ The Crow - Fly Away
19. De La Cruz - Tonight (On My House) (Melodic Short Cut)
20. Three Drives On A Vinyl - Greece 2000
21. DJ Quicksilver - Timerider (Club Mix)
22. Dr Motte &Westbam - Sunshine
23. Three 'N One pres. Johnny Shaker - Pearl River
24. Van Bellen - Let Me Take You (On A Journey)
25. Sequential One - Dreams
26. Red 5 - I Love You...Stop!
27. 666 - Diabolo
28. DJ Quicksilver - Bellissima
29. C.M. - Sensation (Marino Stephano Radio Remix)
30. Jam & Spoon - I Pull My Gun Twice
31. Sash feat. Tina Cousins - Mysterious Times
32. DJ Looney Tune - Workstation
33. Marc Et Claude - La (Dream Dance Edit)
34. Vertigo - Oxygene
35. Dance 2 Trance - Power Of American Natives '98 (DJ Quicksilver Radio Mix)
36. Jungle Kids - Back To The Jungle
37. Vengaboys - Up And Down
38. B.B.E. - Deeper Love
39. Nalin & Kane - Beachball (Vocal Radio Edit)
40. Kai Tracid - Dance For Eternity
41. B.B.E. pres Enter - Load And Save
42. Brooklyn Bounce - Contact (Vengaboys Remix)
43. Sequential One - Inspiration Vibes
44. Atlantic Ocean - Waterfall
45. Dr. Motte & Westbam - Love Parade 1998 (One World One Future)
46. Westbam - Crash Course
47. Westbam - Hard Times
48. The Effect - Follow Me
49. R.O.O.S. - Living In A Dream
50. Lovestern Galaktika Project - Galaktika '98 (Superstring Radio Mix)
51. SM Trax feat Sweet Pussy Pauline - Climb On Top
52. Encore - Le Disc Jockey
53. DJ The Crow - I've Got No Time
54. Disco Citizens - Footprint ('97 Revamp Edit)
55. Space Shuttle - We Have a Problem
56. Imperio - Atlantis (DJ Dado Mix)
57. Peter Fly - Oriental Dream (Trance Atlantic Mix Edit)
58. Brooklyn Bounce - Get Ready To Bounce
59. Paralyzer - Bip Bip Bop
60. Da Hool - Meet Her At The Love Parade

Ráhangoló II.: Szlovákia

A 'Ráhangoló' rovat második desztinációjaként az elektronikus zene nemzetközi vérkeringésbe hazánkhoz hasonlóan megkésve becsatlakozó Szlovákiát vesszük górcső alá. Ahogy legutóbb most is az a célunk, hogy röviden bemutassuk az ország elektronikus zenei szcénáját, fontosabb előadóikat, ismertebb kiadóikat és kiadványaikat.
Mielőtt nagyon belemerülnénk a témába érkezzen egy rövid történelemóra. Szlovákia 1993 január elseje óta szuverén állam, ezt megelőzően 1918-tól Csehországgal közösen Csehszlovákia részeként létezett. Hazánkhoz hasonlóan ők is a kommunista blokk "tagországaként" funkcionáltak a második világháborút követően. Testközelből látva a keleti blokk kézi vezéreltségét és a nyugati imperialista termékek korlátozását nem csoda, hogy északi szomszédunknak is jelentős hátrányt kellett ledolgoznia gazdasági és zenei téren is.
A '90-es évek elején a nyugati tartalmak szabad áramlása ide is elhozta az akkoriban egyre nagyobb teret hódító elektronikus zenei stílusokat. Ha röviden meg kellene határoznunk a szlovák elektronikus zene fő karakterét, akkor a fókuszban mindenképp a svéd és olasz (Nápoly) hagyományokon alapuló szikár, groove orientált, de sajátos aszimmetrikus dob patterneken tovasuhanó, megalkuvást nélkülöző techno lenne az. A műfaj kitermelte a lokális szuperhőseit, akik munkássága előtt a külföldi nagy kiadók is fejet hajtottak.
DJ Toky (Juraj Tokár aka Rumenige), DJ Boss (Slavomír Brtáň) és DJ Dalo (Dalibor Kŕč aka Loktibrada, Olga+Jozef) gyakorlatilag hármasfogatként garantálta, hogy a szlovák techno felkerüljön a techno világtérképére. Olyan kiadókon jöttek ki, mint a legendás berlini Tresor, a Planet Rhythm Records (Glenn Wilson kiadója), Kne' Deep (DJ Rush kiadója), de a legtöbb produkciójukkal saját labeleiken - Antidandruff (Uff), PVC (Palica von z Vreca), Numb (a PVC sublabele), Olga+Jozef - keresztül csatlakoztak be a nemzetközi zenei körforgásba. Sok esetben külföldi elismert techno producerek is beszálltak (pl. Fanon Flowers, Takaaki Itoh, Christian Wünsch, Hardcell) egy-egy release erejéig melléjük/hozzájuk.
A helyi techno fellegvára a pozsonyi vár légvédelmi pincéjében berendezett U Club (ma már Sub Club) volt, ahol ez a három DJ is sokszor megfordult, legendás klubesetekkel gyarapítva a szlovák techno közkincset. S hogy hogyan is szólt a szlovák techno? Azt megtudhatjuk az alábbi YT-playlistről:


Maradva a 4/4-eknél a techno után a house és trance szcéna is kitermelte a legjobbjait, akikre az országhatárokon túl is felfigyeltek. House berkeken belül a Sensoreal producer csapata (Keče, Chris, Martin, Klimo) ért el figyelemre méltó sikereket, miután mesterien ötvözték a minimal-t, a tech és deep house-t. 2008-tól kezdve folyamatosan jelen voltak a nemzetközi house sziítéren és olyan kiadókon jelentek meg, mint a Soma, a Treibstoff, a Stil vor Talent és az Open Bar Music. Hangzásuk az évek során egyre inkább a teltebb, sokkal zeneibb irányba mozdult, mindenképp az előnyükre. A srácok saját kiadót is gründoltak Seta Label néven, ahol az általuk is vitt zenei vonalba passzoló helyi és nemzetközi előadóknak biztosítanak megjelenési lehetőséget.
A house progressive ágáról sem szabad elfeledkeznünk. Az egyik legelső szlovák formáció, aki nemzetközi megjelenéshez jutott az a Rasti Tkac-Tomas Haverlik féle duó volt. Haverlik ETN.FM-en sugárzott DJ szettjeivel egy egész generáció dallamigényét igyekezett kiszolgálni, míg Tkac inkább a stúdióban érezte otthon magát. A páros egész magas polcon kezdte meg a közös munkát, ugyanis 2003-2004 között három kislemezükkel ('Tyra', 'Synthia', 'Noel') a brit Baroque Records-on jöttek ki, ami akkoriban igencsak nagy fegyverténynek számított. A Mistique Records 2008-as felemelkedésével, egyben a harmadik nagy progressive hullámmal Domased Electronica (Ladislav Zajic) és Ri Za (Richard Zagiba) személyében érkezett utánpótlásuk is.
Trance-ben három nevet ki kell emelni: Eddie Sender, ReOrder, NifraEddie Sender (Eduard Palkovský) 2007-2011 között volt rendkívül aktív, a trance uplifting és keményebb ágát vegyítve talált egy saját hangot, amit az is jelez, hogy olyan labelek hallották meg a tehetségét, mint a Monster Digital, az In Trance We Trust, Discover White, vagy az Andromeda. 2018 óta újra aktív, főleg az utóbbi 1-2 évben érkeztek frissebb kiadványai.
ReOrder (Tibor Tomecko) Eddie Sender-rel nagyjából egy időben kezdte építeni a karrierjét, bár ő egyértelműen csak az uplifting trance-re tette a voksát. Hogy mennyire jól tette azt jól hogy a mai napíg aktív a stíluson belül magasan jegyzett labeleken - Future Sound Of Egypt, A State Of Trance, Black Hole - jöttek ki munkái. Emellett maga is társtulajdonos a Silent Shore Records-ban. 
Nifra (Nikoleta Frajkorova) a jelen nagy csillaga, a korábbi trance díva remekül adaptálódott a kor melodic techno hangzásához. Talán annyival emelkedik ki a kor rengeteg DJane-je közül, hogy technikailag is ügyes, mint DJ és nemcsak egy bója a viharos tengeren, ami ide-oda dőlöngél, valamint produceri vonalon nem a szkeccs tekergetős vonalat igyekszik megragadni (pl. friss megjelenése az 'NRG' viszonylag szűk eszköztárral elég jól gazdálkodik, illetve pár év Coldharbour-os "rezidensség" is megtette a hatását minőségileg).
A klubzenéktől némileg eltávolodva bőven volt potenciál a szlovák zenei életben az alternatívabb műfajok tekintetében. A drum 'n' bass jelentős rajongótábort tudhat magáénak. Mindenképp ki kell emelni a Galagha & Gabanna DJ páros kollektíva építő törekvéseit, zeneileg pedig This Is Kevin-t (Roman Ferianc), akinek 'To Pasteur' című számát az MTV is sűrű rotációban pörgette. Emellett teljes debütáló albuma, az 1999-es 'Slowly To The Sun' megér egy misét. 
Míg This Is Kevin az album formátum adta lehetőséggel élt, addig az 1996-ban három DJ és egy producer által alapított, az élő fellépések energiáit megcélzó, és számtalan műfajban publikáló Ear Drum Kru ráment az első drum 'n' bass kislemezre, ez volt a 2000-ben kiadott 'Steps'.
Rajtuk kívül érdemes még az intelligensebb, liquid, jazzy vonalról megemlítenünk Dephzac-ot és Sigurt-ot.
Az experimental és egyéb 'Aphex Twin'-i glitch témákban Isobutane (Martin Krajcir) volt a legaktívabb helyi erő (2024-ben már a 11!-ik szerzői albumát hozta ki), akinek Youtube videói is élményszámba mennek, ahogy egy-egy korábbi produkcióját előadja élőben Yamaha RM1X kütyüjén. Ilyen például az 'Orangetime', amit vétek lenne kihagyni részletgazdag dobprogramja és lélekmelengető dallamvilága miatt.
A chill out/downtempo fronton a Deadred Records volt a legfőbb szervezőerő, a label fő előadói Ettella Diamant, The Autumnist, a rock-ban is otthonosan mozgó Nylon Union és a sample mágus Foolk mind más zenei szegmensekben igyekeztek felzárkóztatni nemzetüket.

A cikk létrejöttében, a fontosabb előadók ajánlásában hatalmas segítséget kaptunk Richard Zagiba-tól, Neki innen is köszönjük a segítséget!

Kiadók:
Antidandruff (Uff)
Olga + Jozef, PVC (Palica von z Vreca)
Numb (PVC sublabel)
4mg
Seta Label
Deadred Records
Vlna Records

Előadók:
Chill-out, downtempo, leftfield: Ettella Diamant, The Autumnist, Nylon Union, Foolk
Experimental & mixed: Isobutane, Ear Drum Kru, Képeslap

Meghatározó kiadványok:
This Is Kevin 'Slowly To The Sun' [Monitor-EMI - 1999]
Ear Drum Kru 'Steps' [Hardliner Recordings - 2000]
Soundphreakers 'Empire East' [Special Records - 2009]
The Autumnist 'The Autumnist' [Deadred Records - 2008]
Nylon Union 'Sine Sine' [Deadred Records - 2013]
VA. - Czechslovak Sound System 1. [Tripmag - 2001]
VA. - Czechslovak Sound System 2. [Tripmag - 2001]
VA. - Czechslovak Sound System 3. [Tripmag - 2001]
Zvuková Vlna 5 / Sound Wave Of Slovensko [2009]
Ettella Diamant 'Ettella Diamant' [Deadred - 2004]
VA - Slovak Jewels [Seta - 2008]
Foolk 'Red Pills For Daddy' [Deadred - 2008]
Képeslap 'Power And Darkness' [Falco Invernale - 2010]
Dephzac 'The Journey' [DPH Limited - 2020]

Újság:
Vlna (Wave)
Mai napig működő szlovák kulturális lap, melyben mindig szentelnek figyelmet a főbb művészeti ágak (költészet, film, képzőművészet) mellett az underground zenei előadókra is. Külön kiadványok is jelentek meg náluk, inkább alternatívabb műfajokra fókuszálva, valamint saját lemezkiadót is visznek Vlna Records néven.

Trip Mag/X-Mag (1996-2008)
Cseh magazin volt (különböző névvariációkban), mely a globális elektronikus zenei történések bemutatása mellett külön hangsúlyt fektetett a feltörekvő, lokális (cseh és szlovák) elektronikus zenei producerek promótálására is. Az újsághoz mellékelt CD kiadványaikon külföldi DJ-k mixeivel (Marco V, James Zabiela, Paul van Dyk, Armin Van Buuren) is kijöttek.

Az alábbi playlisten a cikkben említett nevektől találhatsz zenéket:

© all rights reserved
made with by templateszoo