A Grammy alapjában véve nem is lenne a blog tematikájába vágó téma, de tartalmaz olyan kategóriákat, ahol az elektronikus zenével egy szűk metszetet képez, s ami már mindenképp érdekes alapanyag egy cikkhez. Ilyen a Best Dance/Electronic Recording, a Best Remixed Recording - Non Classical és a Best Electronic/Dance Album kategória, melyeknek 1998-2006 közötti győzteseivel ismerkedünk most meg.
A Best Dance/Electronic Recording kategóriáját 1998-ban vezették be (az Electronic kiegészítéssel később látták el). Az első győztes Donna Summer és Giorgio Moroder párosa volt, a fődíjat a 'Carry On' című dallal hozták el. A jelöltek között már ott toporgott a Daft Punk formáció a 'Da Funk'-kal, de ekkoriban még nem volt akkora marketingértéke a francia duónak, ami hatással tudott volna lenni a szavazás végső - számukra kedvező - eredményére.
Knuckles remixe '98-ban vitte a prímet |
1999-ben Madonna 'Ray Of Light'-ja lett a legjobb dance produkció, ami nagyban köszönhető az elektronikus zenei berkekben méltán elismert William Orbit produceri munkájának, többek között az őrült punkok 'Around The World'-jét maguk mögé utasítva. Az átiratoknál az előző évben már jelölt David Morales győzedelmeskedett Mariah Carey 'My All'-jához készített verziójával egy rendkívül erős mezőnyben (további nevezettek: Steve "Silk" Hurley, Frankie Knuckles, Masters at Work, Roger Sanchez).
2000-ben Cher (és az autotune) duplán örülhetett, hiszen a 4/4-ekben a potenciált meglátó díva a legjobb dance dal (pl. Fatboy Slim 'Praise You'-ját is lepipálva) és a legjobb remixelt produkció díját is megnyerte a 'Believe'-vel. Utóbbinál az osztrák Peter Rauhofer aka Club 69 volt hathatós segítségére Hex Hector, Steve "Silk" Hurley, Masters at Work által "szorongatva".
2001-ben Baha Men-ék ugatták a Holdat a 'Who Let The Dogs Out'-tal, pedig Moby 'Natural Blues'-za nemes(ebb) ellenfelük volt a best dance produkciók között. Az átiratoknál az ex-Spice Girl Mel C 'I Turn To You'-jának Hex Hector verziója diadalmaskodott Deep Dish-sel, Maurice Joshua-val, Peter Rauhofer-rel és Richard Humpty Vission-nal a sarkában.
2002-ben Janet Jackson vitte a dance pálmát az 'All For You'-val Daft Punk 'One More Time'-ját és Depeche Mode 'I Feel Loved'-ját beelőzve. A legjobb remixeknél a Deep Dish duó nyert Dido 'Thank You' verziójukkal, Danny Tenaglia-t (Depeche Mode 'I Feel Loved'), K-Klass-t (Samantha Mumba 'Baby Come Over'), Steve '"Silk" Hurley-t (Bob Marley 'Soul Shakedown Party') és E-Smoove-ot (Sunshine Anderson 'Heard it All Before') lenyomva.
A 'Days Go By' 2003-ban Grammy-t ért |
2004-ben Kylie Minogue vitte a prímet a 'Come Into My World'-del a dance szegmensben, kihívói többek között Télépopmusik 'Breathe'-je és Groove Armada 'Easy'-je voltak. A díjhalmozó Beyoncé a remixeknél is örülhetett, hiszen Maurice Nu Soul verziója a Jay-Z-vel közös 'Crazy In Love'-ból kapta a legtöbb voksot, beelőzve olyan neveket, mint a Masters At Work (The Latin Project 'Lei Lo Lai'), Bill Hamel (Seal 'Get It Together'), Timo Maas (Tori Amos 'Don't Make Me Come To Vegas') és Peter Rauhofer (Christina Aguilera 'Beautiful').
2005-ben Britney Spears 'Toxic'-ja tarolt Basement Jaxx 'Good Luck'-ja és Chemical Brothers 'Get Yourself High'-ja előtt, az átiratoknál Jacques Lu Cont megközelítése ért első pozíciót No Doubt (azaz Talk Talk) 'It's My Life'-jából, elspoilerezve Sasha (Felix Da Housecat 'Watching Cars Go By'), Basement Jaxx (N.E.R.D. 'She Wants To Move') és Full Intention (George Michael 'Amazing') nagy pillanatát. 2005-ben a Best Electronic/Dance album kategóriáját is útjára bocsátották. A remixeknél is nevezett Basement Jaxx végül a 'Kish Kash' LP-jével kiérdemelte a díjat, Paul Van Dyk ('Reflections'), Paul Oakenfold ('Creamfields'), a Prodigy ('Always Outnumbered, Never Outgunned') és a Crystal Method ('Legion Of Boom') előtt.
Tom és Ed több arany Gramofont is besöpört |
Összegezve kicsit a látottakat elmondhatjuk, hogy az elektronikus zene folyamatosan, de apránként kapta meg a lehetőséget a díjak elnyerésére. Eleve tendenciaként látszódik, hogy bizonyos - amerikai - előadókkal rengeteg díjat "nyerettek meg", de ez a statisztikai mutatók és a hazafiasság országában mondhatni nem kirívó. Azt is megjegyezhetjük, hogy mivel ez egy népszerűségi díj, nem feltétlenül a művészileg és technikailag legjobb produkciókat díjazták. A major labelek lobbija is többet tudott nyomni a latba, mint egy independent kiadó verejtékes próbálkozásai.
Ennek ellenére, vagy pont emiatt és a történelmi hagyományok végett a mai napig - ha botrányoktól is övezve - de a Grammy az egyik fontos tájékozódási pont a zenei előadók piacán.
Grammy tulajdonosnak mondhatja magát többek között Tiesto, David Guetta, Daft Punk, Kraftwerk, Aphex Twin és Benny Benassi is. Jelölést ért többek között Above & Beyond, Armand Van Helden, Deadmau5, Armin Van Buuren és Eric Prydz is.