![]() |
A 'Strictly Trance Symphony' egy abszolút hiteles korlenyomat 1999-ből (szintén a B.D. Records gondozta, mint Kühl mixét), amikor a trance másodvirágzását élte, és köszönhetően a Roland JP-8080 szintijének és annak érzelemdús, részletgazdag, felemelő hangzásnak, ami letarolta Ibizát, Angliát, de máshol Európában is egy csapásra az érdeklődés középpontjába került, s meg sem állt a mainstream-ig.
Visszatérve a CD-hez: igencsak ritka az, amikor a DJ erőlködés nélkül talál rá a szettjénél a hiányzó láncszemekre, amiből egy időn és téren átívelő, maradandó alkotást formál. A 'Strictly Trance Symphony'-val ez történt. Ráadásul a live felvételből beszűrődő közönséghangok illetve maga a spirituálisan különleges pillanat (a mixet 1999. augusztus 11-én a teljes napfogyatkozást követően vették fel a siófoki Flörtben) plusz érzelmi töltetet ad az egésznek. Maga az élő felvétel nyilván rosszul is elsülhetett volna, mert elég lett volna egy technikai baki, hogy az egészet annulálja, de Péterünk sokkal profibb annál, hogy az ilyen éles helyzetekben megremegjen a keze. Sőt! Amit összehozott az tényleg egy szimfónia: ahol a holland/belga - dallamosabb, illetve a húzósabb, progressive-bb angol/ausztrál trance hangzásnak is jutott hely.
Elég csak megnézni a Youtube-os feltöltés alatt a hozzászólásokat: a rajongók a mai napig szuperlatívuszokban beszélnek erről a mixről, a magyar DJ mixek között a legmagasabb polcon van, amit egyszerűen csak imádni lehet! Mindenképp szót kell ejtenünk a mixelésről, ami egy titkos faktor a kiadvány sikerességében. Egyszerűnek tűnhet összehúzni ezt a 15 zenét, de egyenként meghallgatva az összetevőket kristálytisztán hallható, hogy az ízlésesen és időben adagolt effektezés a hiányzó szikra, ami kiegészül a harmonikus, hosszú mixelésekkel és egy ellenállhatatlan egésszé forr egybe.
![]() |
A Hydro projekt Kelly Scollard-ot és Mike James-t takarja. Az 'Utopia' eredetiben a két szerző Kelly & Lee alteregóján 'Only You' címmel jelent volna meg 1998-ban, ha nem lett volna benne egy jogosítatlan Praise féle 'Only You' vokálminta. A tracket Paul Oakenfold játszotta rongyosra az Essential World Tour-on. A zene népszerűsége arra sarkalta az alkotókat, hogy újra rögzített vokállal Hydro néven 'Utopia'-ként tegyenek vele próbát. A Native Mix-re hallgató verzió kottára megegyezik az 'Only You'-val, egy újabb promó kört követően végül 2000-ben a belga Global Cuts 2000-ben adta ki hivatalosan (majd 2002-ben jött hozzá egy Paris & Sharp féle progressive-s megközelítés, ami pont az eufórikus, érzelmes hangulatot gyepálta ki a darabból).
A vokál részlet nem mellesleg a szintén 1998-as Atlantis féle 'Fiji'-ben is felbukkant.
![]() |
Az Indoctrinate név a belga Laurent Véronnez-t, vagyis ismertebb előadói alias-szán Airwave-t takarja. A Lighting Records sublabeleként működő Tranceportation (majd a 2003-as csődeljárást követően a Bonzai-t is üzemeteltető Banshee Worx-höz került katalógusuk) a minőségi, dallamos trance-kre ment rá. A 'Feeling You' mindkét oldala a maga nemében zseniális, nem csoda, hogy mindkét track lepörög ('Just Get Back') a mixben.
A 'Feeling You' hangulatában és megszólalásában kísértetiesen hasonlít BT klasszikusára 'Flaming June'-jára, ahogy a kiállás és a zongora megindul egyből hozza ugyanazt az érzést.
Slam Jr. zsenialitása itt is megmutatkozik, a tökéletes hangnemi passzolás miatt szinte egybeforr az 'Utopia'-val.
![]() |
Ha egy biznisz beindul. A Planisphere is Laurent Véronnez alias-sza, amit a kezdetekben George Petkidis-szel (Inflexion) együtt vittek (1998 és 2002 között). A 'The Eyes Of Truth' a formáció harmadik kislemeze, a 'Deep Blue Dream' című ópusszal osztozik a játékidőn. Míg az előbb említett track az A oldalt töltötte meg, a 'The Eyes Of Truth' a B oldalra "kényszerült". Abszolút hozza a '99-es eufóriát, mélyen az elménkbe égve, folyamatosan épülve, kiállásról-kiállásra újabb libabőrözést okozva.
A zene sármja, hogy nagyon sokáig beszerezhetetlen volt digitális formátumban, illetve eddig még senki sem vette a bátorságot, hogy remixelje (ezt betudhatjuk a rengeteg Airwave klasszikusnak és az 1999-es év trance bombákkal teli kalendáriumának).
![]() |
A Kamaya Painters Tiesto és Benno De Goeij projektje, 1998-as első kislemezükön található az 'Endless Wave', ami mellett B oldalon ott lapult még az 'Outstream' és a 'Northern Spirit'. A kiadványt Arny Bink és Tiesto közösen alapított kiadója a trance berkekben megbecsült Black Hole Recordings gondozta.
A későbbiekben az 'Endless Wave'-ből készült két újabb verzióból - Reversed Twister & Albion - a Corsten féle Albion remix lett igazán sikeres és külön ráirányította a figyelmet Ferry-re az Egyesült Királyságban, nem csoda, hogy a brit kirakat label Data Records-szon is újrázott az átirata az original társaságában.
![]() |
A The Full Monty Marc Williams (a Rising High Collective-ből), Luis Paris (Paris & Sharp duóból), Milroy Nadarajah és Dylan Amlott négyesét tömöríti. Az alteregó 1998-ban volt aktív két kislemez erejéig a Thumpin' Vinyl-en. A 'Millenium' egy könnyfakasztó, epic trance darab, ami messze kilóg az alias jellemzően nyers, speed garage ihletésű munkái közül ('Montius Maximus', 'Scream'). Ha igazából meghallgatjuk Luis Paris '99-es 'Incantation'-jét, ami Ferry Corsten Tsunami labelén jött ki tetten érhető benne az a dallamdús hangszerelés, ami a 'Millenium'-ot is jellemzi, így sejthető, hogy ő volt a ludas leginkább a trance-be csúszásban.
![]() |
![]() |
A 2 Digital Mike James és Dean McDowell közösét takarja. A 2 Digital csak egy lemezes kirándulás volt a trance-ben, ugyanis a további EP-ik a tört ütemek és UK garage jegyében fogantak, igaz utóbbiak promo white label-ként vagy acetate formátumon végezték. Visszatérve a 'Because Of My Dreams'-re egy igazi szeletelős trance, offbeat, karakteres baseline-nal, masszív szintifutamokkal és egy egzotikus női francia-angol vokálfoszlánnyal.
A lemez B oldalán található 'You Take My Soul' egy pumpálósabb club house tétel, igazából átkötő részeknél a trance-re ráfordulva jól használható építkezős lemezként.
![]() |
Josh Frederik Powell trance berkekben nem számít ismeretlen névnek, hiszen bár a Nordlander projektet csak 1999-ben röffentette be (egyből három EP-vel jelentkezett ezen esztendőben) I-Ching-ként már egy évvel korábban is voltak megjelenései, pl. Terra Ferma és a Platipus-on gyakran felbukkanó Patrick Reid-del közösen.
A 'Discovery' egy dupla A oldalas kiadvány, A oldalon a 'Discovery'-vel, illetve a 'Nemesis'-szel. A 'Discovery' egy közel 8 perces, fülledt trance munka, mely az eufóriára helyezi a hangsúlyt, míg a 'Nemesis' kicsit relaxáltabb, hangulatában Salt Tank 'Eugina'-ját és Ibiza csillogó napfénybe öltözött tengerpartját idézi meg.
![]() |
Az angol Stuart James Langelaan a '90 és 2000-es évek trance "rocksztárja", aki mindig magasabbra tette a lécet minőségben és hangzásban. 1998-ban robbant be a köztudatba a 'The Root Of Unhappiness/Obsession' EP-jével, amin még egy kicsivel keményebb vonalon mozgott, de már tetten érhető volt benne a későbbi részletgazdag Lange hangzásvilág. Ettől független, mivel az Additive elég nagy kiadónak számított szépen jöttek neki a remix felkérések (DJ Sakin & Friends 'Protect Your Mind', Marc et Claude 'La', Sosa 'The Wave', Babe Instict 'Disco Babes From Outer Space), melyekkel egyre feljebb kúszott az ázsiója. Az 'I Believe' hivatalosan a második Lange kislemez, melyen Sarah Dwyer jegyzi a vokált.
Ellenállhatatlan kombináció, ahogy Sarah hangja 2:20-nál belekarol a string szekcióba és viszi egészen a robbanásig, a fő melódia kibújik a filterből és nagyon megindulunk. A finomság jegyében a vokál csak 5:50-nél bukkan fel szintén összekötő jelleggel, meghagyva a szépségét, egységét.
A kislemez B oldalán egy szintén figyelemre méltó Tandu remixet találunk, ami inkább Ingo-nak az Ayla-ként megismert álmodozós vonalát hozza el.
További érdekesség, hogy a zenének a sávjai megjelentek 2000. áprilisában a Future Music CD mellékletén, viszont hivatalos remix megjelenés nem készült a pályamunkákból.
![]() |
10. Indoctrinate - Just Get Back (Original Mix) [Tranceportation - 1999]
Pár track-kel fentebb már ejtettünk szót az Indoctrinate projekt személyi hátteréről, így nem ismételnénk magunkat.
A 'Feeling You' EP B oldala, ha lehet még izgalmasabb, mint a címadó attrakció, mert nem próbál egy ismert darabra hasonlítani hangzásában, hanem a saját útját járja. A progressive trance ünnepe ez, a ragadozóbb hangzások (Oliver Lieb, Van Bellen, Greed) kedvelőinek fokozottan ajánlott!
Az Indoctrinate-hez ezen felül még egy kislemez köthető, a 'Waiting For You', ami a megkezdett úton lépdel tovább hangzásilag, viszont a képlethez egy könnyfakasztó női vokált is adagolt L-Vee. Engem nem igazán fogott meg, inkább a full instrumental-t javaslom gusztálásra! Ez a típusú részletgazdag sound Laurent fentebb már szintén bemutatott Planisphere alias-án élt tovább.
![]() |
A 'Regret' egy vérbeli aussie produkció. A két producer Marc Edwards és Paul Gregory közül előbbi az ismertebb név, ugyanis a Highland ('Forsaken') és az In Motion ('Traveller') projekteket is ő vitte. A Rush 'Regret' A oldalára a remixet Kasey Taylor készítette Ocean Wave-ként, aki egyben a lemezt gondozó Vapour Records alapító tulajdonosa is (az 1998-ban alapított kiadó napjainkban is gőzerővel működik).
A zene maga egy igencsak fülledt hangulatú progressive trance, ami minimális, de annál hatásosabb eszköztárral dolgozik. Lassabban kibontakozó dallam struktúra, a 4/4-es ritmika mellett egy kis breakbeat betét is színesíti a palettát.
![]() |
A las vegas-i Sandra Collins a progressive house/trance hangzás hiteles képviselője volt, aki bár próbálkozott produceri vonalon két hatalmas kollab produkción kívül nem igazán termett számára babér zeneszerzőként (DJ-ként már annál inkább). Sandra-nak első kislemezén az 'Ode To Our/Red'-en (az 'Ode To Our' Sylvie 'ProgresSylvie'-jén is felcsendült) az akkoriban még duóként funkciónáló Deepsky segédkezett neki. A második kislemez 1999-ben a Chris Cowie nevével fémjelzett Hook Records-on szökkent szárba 'Flutterby' címen (Jim Stout produceri segédletével). Ha már Cowie, akkor ő is gurított két verziót az eredetihez, ezek közül a Mix 1 talált utat a 'Strictly Trance Symphony'-ra, s egyben egy titkos bombaként fogja össze a szett progressszívebb traktusát az utolsó, könnyedebb, dallamosabb résszel.
![]() |
A kislemez Johan Cyber Cyber Records-szán látott napvilágot egy Vincent De Moor Remix kíséretében.
Az eredeti egy éteri női hang szerű stringgel és szélfújással kezdődik, majd a hollandokra jellemző groove és supersaw-s arpeggio-val olvad egybe.
A De Moor remix (ami Sterbinszky 'Trance Sound Of Dance Tuning Disco' záró tétele) minimálisan tér el ritmikában és groove-ban, viszont a dallamvilágot egy kicsit tovább gondolta Vincent, aki így adta vissza a szívességet, amit a VDM 'Shamu' EP-n Armin-tól kapott egy remix formájában.
![]() |
A mix CD-n a Vocal Mix bukkan fel, bár ezt külön nem tüntették fel a kreditek között. Az alapok egyébként teljesen jól beazonosíthatóan Solar Stone-t idézik. A track-ben zakatoló acid riff kicsit ismerős lehet, mivel kísértetiesen hasonlít a The Prodigy 1994-es 'Claustrophobic Sting' című számában hallottakhoz.
További érdekesség, hogy a kislemez Platipus Records-os újrakiadásán a Lange Remix például teljesen kukázta Billy M vokálját és egy női hangon elsuttogott "I Want You" szövegrésszel helyettesítette azt, az eredeti dal második felében kibontakozó fődallamra helyezve a hangsúlyt.
![]() |
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése