Alábbiakban arra teszünk egy kósza kísérletet, hogy egy közel teljes Nalin & Kane diszkográfiát adjunk nektek. Ez azért sem egyszerű feladat, mert bár a srácok több munkájukkal is mainstream magasságokig emelkedtek, viszont nem voltak azok a szófosó celebek, akiket folyamatosan levadászott volna a média, így saját élményekből, és zenei szaklapokból olvasottak alapján rekonstruáljuk munkásságukat.
Nalin első kislemeze (természetesen Kane segítségével), ami rögtön legendásra sikeredett. A 'Planet Orange' egy lendületes house track, hipnotikus groove-okkal és kecses marimba dallammal, Raze 'Bass Power'-jéből "nyúlt" vokálfoszlánnyal felturbózva. A B1-es tétel az a 'Planet Violet', ami nagyjából a 'Planet Orange' elemeiből építkezik, csak sokkal úszósabb, szuggesztívebb, torzított 'Violet' női skandálással és sok-sok egymásba kapaszkodó dallamtextúrával. A track sikere 2 évvel később a szintén német Kosmo Records-on külön kislemez megjelenést ért friss verziókkal. Planet Orange (Bass Power Mix), Planet Violet (Original Mix).
Egy másik korai Shampoo-s gyöngyszem, három igazán élvezetes tétellel. A 'Call U From The Deep' egy rövid intro, a string szekcióból kivágott hangulatkeltő felvezetés, a 'Call U From Düsseldorf' a '90-es évek eleji pure német trance könnyedségével és némi acid bedobásával, a 'Call U From 1995' pedig a később a 'Meet Her At The Love Parade' remixüknél is használt groove-val és a 'Uncle Aka' tribalos, szikár ritmikájával vegyítve hódít. Call U From The Deep, Call U From Düsselforf, Call U From 1995.
Ez az esztendő duplán fontos esztendő a fiúk számára. Ebben az évben alapítják meg ugyanis saját kiadójukat a Superfly Records-ot, ami a progressive house és trance fellegváraként szolgált az ezt elkövetkező években. A 'K-People' a label első kiadványa, melyen a 'Krazy People/Kracky People' található meg. A 'Kracky People' az epikusabb, kanyargósabb, míg a 'Krazy People' a 'Kracky' eredeti elemeiből kigyepált ezt-azt, és egy lineárisabb, lazulós house-zá formálta azt megfejelve a 'Krazy People' női rigmussal. Az EP-vel kapcsolatban Nalin-ék a Raveline magazin hasábjain nekifeszültek a stuttgarti Gene Douglas-nak, aki licenszelte (Velvet, Acalwan, ZYX) és remixelte a 'Krazy People'-t, amivel később a major kiadóknál házalt, miután Nalin-ék ázsiója megugrott a piacon, ezen pedig a duó eléggé kiakadt és legagyizta az amúgy a maga nemében egész pofás Douglas átiratot.
Kracky People, Krazy People, Krazy People (Gene Douglas Remix).
Egy csendes gyilkos, deep/tech house EP, klasszikus house erényekkel, a korszakra jellemző tipikus mély regiszteren játszott orgona basszus hanggal. A 'Backfire' közel 12 percében a folyamatos épülésről szól, ahol néha a string és a lebegés, máskor pedig a filterezett groove veszi át az irányítást (a Club és a White Print verzió között csak a hosszában van minimális különbség). A 'Free Your Mind' már távolodik a klasszikus house elemektől, sokkal hipnotikusabb, a nagy kanyarok beiktatása helyett viszonylag lineáris és kevesebb elemmel dolgozik, ennek ellenére nagyon is kellemes munka, igaz nem egy világmegváltó téma (amit jelez az is, hogy nem kapott remixet egyik track sem).
Backfire (Club Mix), Backfire (White Print), Free Your Mind.
A 'Backfire' hagyományait továbbgondolva érkezett a 'Condensed' kislemez ezúttal Nalin Inc.-ként. A logo side-ot kitöltő 'Hearts & Lungs' a maga 13 percével DJ-garancia a nyugodt WC szünetre.
A viccet félretéve az alapokat tekintve a 'Backfire' groove-osabb énje találkozik a 'Free Your Mind' hipnotikus tónusával. A 'Cult Of Sinus' megint betolja a mély orgona presetet egy szimpla riff és a szinusz jel ismétlése mellett, egyébként nem hagy mélyebb nyomokat, a 'Red Button' már annál inkább, a torzított köhögést leszámítva egy epikus munka, keményre kevert dobbal és két perces kiállással.
Hearts & Lungs, Cult Of Sinus, Red Button.
Ez a sárga borítós EP röffentette be a fiúk sztárrá válását. Itt figyelt be ugyanis a 'Beachball' eredeti vokálmentes változata először valamint itt zakatolt a minimalista, de annál frankóbb 'Unkle Aka' is. Gyakorlatilag a két track egymás tökéletes kontrasztja, pont ezért szépen kiegészítik egymást.
A 'Beachball'-t sokan trance klasszikusként tartják számon, noha karakterisztikáját tekintve inkább atmoszférikus house, s ezt maga Andry Nalin is lenyilatkozta.
Beachball, Uncle Aka.
Az original egy club mix-szel és egy elég felejthető Bruce Norris remixszel kiegészítve. 1998-ban még egy bőrt lehúztak a lila bolygóról, a második adag átirat között megtalálhatjuk Novy vs. Eniac, Tomcraft és B.B.E. munkáit, utóbbi trió azért elég becsületes munkát végzett.
A Tomcraft és a Novy vs. Eniac remix túl nagyjából hasonló forrásból táplálkozik, lévén mindkét átirat mögött Eniac géniusza bújik meg. Én speciel megmaradok az eredeti verziónál!
Bruce Norris Remix, B.B.E. Remix, Novy vs. Eniac Remix, Tomcraft Remix.
A Vol.III. EP-ről a 'Beachball' nagy sláger lett instumentálban, így megszületett hozzá egy vokál verzió (Andrea Kanta és Shondell Mims közreműködésével) is, illetve egy chill-esen startoló, de 4/4-ben utazó Seaside remix, ami később aztán az acid-es baselineja mellett hozza az eredeti fő elemeit is. A korszak nagymenője a Hooj Choons is licenszelte az eredetit, igaz a Seaside és Sharam remixekkel nem tudták túlszárnyalni az eredetit (ami azóta sem sikerült senkinek). Az FFRR-es Dj Icey és Tall Paul remix igazából a "lehúzunk még egy bőrt" elv alapján működik, semmi pluszt nem ad hozzá a képlethez.
Vocal Mix, Seaside Mix, Sharam Mix, Dj Icey Remix, Tall Paul Remix.
Ha egy biznisz beindul...A nagy sikerekben gondolkodó Motor várt egy újabb slágert a srácoktól, ehhez pedig szintén elengedhetetlen volt a vokál, amit Pantera Saint-Montaigne jegyzett, aki annó a Kiss-szel is felvett pár demót (és a dobossal is járt egy ideig, ami itt teljesen mellékes is). Hihetetlenül intelligens darab, igazából sokszori hallgatásra teljesen leveszi az embert a lábáról. A Bruce Norris remix ha lehet még rátesz erre egy lapáttal, klubosabb miliőbe mindent. Terry Lee Brown Jr. dögös tech/deep house ötvözetet gyúrt, Resistance D visszaadva a kölcsönt (N&K készített remixet a 'Human' című számuk 1998-as kiadására) villantotta a szokásos intelligens trance pumpát, Van Bellen a szokásos ultrahosszú deep-es, prog trances borulást jegyez. A real deal mégis a Rhythm & Soul verzió, ami egy downtempo megközelítés, messze a legjobb az összes 'Talkin' About' remix közül.
Original Mix, Bruce Norris Remix, Terry Lee Brown Jr. Remix, Resistance D. Remix, Van Bellen Remix, Rhythm & Soul Club Mix.
A feldolgozások kora Space 1977-es 'Magic Fly'-jával köszöntött be Nalin-éknál. A francia szintiguruk eredetijét nem volt könnyű magas színvonalon adaptálni, de a srácok elég jól megoldották. A '99 Relaunch Club Mix a videó verzió teljes kibontása, a Down On A-Sit Dubversion pedig egy némileg továbbgondolt, kicsit átvariált edit, ami még inkább passzol a Nalin & Kane életműbe. A Düsseldorf Electromix hozza az elektrós, spooky, törtes miliőt, Dj Tomcraft remixről sajnos nem tudok nyilatkozni, mert nem találtam hallgatható verziót az ismert zenei platformokon, feltételezhetően egy becsületes átlagot hozott, ami kissé feledésbe merült a többi verzió árnyékában.
'99 Relaunch Club Mix, Down On A-Sit Dubversion, Düsseldorf Electromix.
Az adaptációk következő stációja a belga At The Villa People (Bruno Quartier, Etienne Vandewiele) 'Open Your Eyes'-zának minimálisan újraszabott, 1999-es verziója. Bár az eredeti szerzők megkapták a kreditet, sokaknál maga a tény, hogy ez nem egy 100%-osan Nalin & Kane munka az a fejekben nem ment át. A B.B.E.-ből ismert egyik B Quartier-ék At The Villa People projektje egyébként az At The Villa nevű belga legendás szórakozóhely atmoszféráját próbálta meg elcsípni és trackek formájában konzerválni és továbbadni. A maga idejében mérsékelt sikerrel futott, viszont '99-re a trance robbanásával az időzítés is tökéletes volt, hogy a track egy nagyobb név égisze alatt újra meghódítsa a világot. És így is lett! Oakenfold-tól kezdve Markus Schulz-ig mindenki játszotta
A Re-Worked Club mix minimálisan modernizálja az eredeti '96-os tételt, a El Barco Para Es Vedra Mix egy külön utazás, egy remek példája annak, hogyan is kell remixelni valamit, nagyban hozzá is tesz, de meghagyja az eredeti lüktetését. 2005-ben is kapott egy ráncfelvarrást a track, akkor Bush II Bush (Nalin és Gregor Wagner) és Markus Schulz & Elevation vették kezelésbe a muzsikát, utóbbi verzió szintén legendás titulust érdemel.
Re-Worked Club Mix, El Barco Para Es Vedra Mix, Markus Schulz & Elevation Remix.
A 'Live At The Crystal Palace' remek iskolapéldánya a srácok hangzásának változásának. A progressive második nagy hullámának érkezésével és az angol piac felé nyitva ők is egyre inkább közelítettek efelé a stílus felé, igazából másfelé vitték el a fókuszt a munkáikban, amiben a progresszivitás mindig is jelentős szegmenst képzett. Az Alternative Club Mix a 4/4-ek kedvelőit hozza majd lázba, az Album Version pedig az elszállt, atmoszférikus törtütemek oltárán áldoz. A 2000-es angliai kiadásra a Club Mix mellé felkerült egy elég limonádé hatású Bedrock Remix is, ami nem igazán tud mit kezdeni az eredeti grandiózus hangképeivel.
Alternative Club Mix, Album Version, Bedrock Remix.
Ennél az EP-nél is érezhető az útkeresés, a hangzás változása, ezúttal fajsúlyosan jelenik meg a tribal, mint vezérelem, erre rakódnak rá a különböző afrikai vokál minták. A Mainroom Mix a táncoltatós, éneklős, míg a Magheda Tribal Mix a lágyabb, dallamosabb, kicsit Y-Traxx 'Mysteryland'-jét idézi hangulatában. Erre az időszakra tehető az első és egyetlen Nalin (&Kane) album a 'Different Affairs' is, ami egyértelmű konszenzus alapján született és az addigi sikereiket a szokásosnál kommerszebb elemekkel vegyítik (pl. 'Scream').
Magheda Tribal Mix.
Kiadó: Superfly, Supercow (a Superfly sublabele)
Álnevek: Nalin Inc., Yellow Cab, Acapulco Hi-Fi Highway
Albumok: Nalin & Kane - The Remixes [Urban - 2001]
Nalin Inc - Different Affairs [Kosmo - 2002]
Kiemelkedő remixek:
Extra Lights - The Discofever (Nalin Inc. 39° Mix)
Dj Quicksilver - Boing (Nalin Inc. Remix)
Kylie Minogue - Breathe (Nalin & Kane Remix)
Lustral - Everytime (Nalin & Kane Remix)
Energy 52 - Cafe Del Mar (Nalin & Kane Remix)
Steve Lawler - Rise In (Nalin & Kane Remix)
Sister Bliss - Sister Sister (Nalin & Kane Remix)
Capricorn - 20hz (Nalin & Kane Remix)
Lambda - Hold On Tight (Nalin & Kane Remix)
Da Hool - Meet Her At The Love Parade (Nalin & Kane Remix)
Van Bellen - Let Me Take You (Nalin & Kane Remix)
Lucid - Crazy (Nalin & Kane On A Sit Dub)
Jam & Spoon - Stella (Nalin & Kane Remix)
Frankie Goes To Hollywood - Welcome To The Pleasuredome (Nalin & Kane Remix)
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése