Nemzetközi produkciók magyar vonatkozású számcímekkel

A producerek gyakran visszatérő nagy fejtörője az elkészült munkájukhoz a megfelelő, lehetőleg nemzetközi piacon is kompatibilis számcím kiválasztása. Sokan nem bíbelődnek és azt használják, ami először eszükbe jut (ami valljuk be sokszor a gagyi jó táptalaja, főleg a nem angol anyanyelvűek esetén), esetleg egy korábban agyonhasznált rigmust citálnak újra a figyelem középpontjába. Akad azért olyan is, aki mögöttes jelentéssel vértezi fel a produkció címét, építve a formációhoz, projekthez kapcsolódó misztikumot. Szóval, ahány ház, annyi szokás!
Azért, hogy egy kicsit mi is büszkék lehessünk, különböző nemzetközi produkciókban nemcsak magyar vokálok tűnnek fel, hanem számcím adásoknál is felbukkannak például a "Budapest", "Balaton", "Hungary - Magyar" kifejezések. Vajon miért lehet ez? Erre csak feltételezéseim vannak, a két "legendás" tippem a következő: a magyar nyelv a kínai után a világ egyik legnehezebb nyelve, éppen ezért sokak számára egzotikusnak hathat a csengése. Másrészt a másik faktor a magyar helyszínek szépsége és az itteni bulik atmoszférája, amit számtalan fellépő (énekes, zenekar és DJ) külön ki szokott emelni, ami akár inspirációként is jelentkezhetett a későbbiekben a címadásnál.
Alábbiakban egy apróbb gyűjtést teszek közzé, melyben olyan nemzetközi produkciók szerepelnek, melyek számcímeiben magyar vonatkozású dolgokat, helyszíneket találhatunk.

Sonic Sound - Hungarian Thing (1999)
A Sonic Sound név a Subtech és a Circulation formáció oszlopos tagját Matt Jackson-t takarja, aki Sonic Sound-ként két kislemezt hozott ki összesen. Debütáló EP-jének A oldalán találhatjuk meg az említett 'Hungarian Thing'-et, ami egy dallamos UK progressive house / trance hibrid. Sajnos a zene nem érhető el digitálisan, így be kell érjük a vinyl-ről digitalizált verzióval, amit a Youtube kínált számunkra. 

Blüchel & Von Deylen - Budapest - Bukarest (2004)
A két szintimágus Harald Blüchel aka Cosmic Baby és Christopher von Deylen aka Schiller kétalbumos projektje, ahol a 'Budapest - Bukarest' a 'Bi-Polar' lemez egyik fénypontja, olyan más ismert komolyzenei munkák downtempo/ambient adaptációi mellett, mint az Eric Satie féle 'Gymnopedié 1 & 3' valamint a Wim Mertens klasszikus 'Struggle For Pleasure'. 

Urban Cookie Collective - The Key : The Secret (Hungarian Deli Mix) (1993)
Az UCC slágere a 'The Key : The Secret'-je magával ragadó pozitív életérzésével hódított 1993-ban. Diane Charlemagne vokálja és a vidám dallamvezetés a mai napig adja magát, ha fel kell rázni egy laposodni látszó bulit vagy megpilledő rádióműsort. Az eredeti kislemez a 4/4-es verzión kívül egy igazi kuriózumot is tartogat számunkra, ugyanis a 'Hungarian Deli Mix' jazzy hip-hop miliőbe helyezi az ismert elemeket.

Joe T. Vannelli feat. Csilla - A Night In Budapest (2008)
Joe T. Vannelli magyarokhoz való kötődése egészen a '90-es évekig nyúlik vissza, amikor is Milánóban megismerkedett Domonkos Csillával, aki számtalan produkciójában vokálozott magyar és angol nyelven. 'A Night In Budapest' az elektro house hódításának csúcsán született, ez részben érződik is a groove-on, viszont megőrzött valamit Vannelli egyedi hangzásvilágából. A kiállásban törökösre vesszük a figurát (a 150 évnyi hódoltság ugyebár!), Csilla hangja, dúdolása szokás szerint garantálja a borzongást.

Ton T.B. - Evolve As One (Budapest Mix) (2007)
Ton T.B. a Three Drives (On A Vinyl) formáció tagja, a 'Greece 2000' ópusz szerzője gyakori vendég magyarországi klasszik bulikban, produkcióit elég gyakran játszották annak idején a hazai lemezlovasok. Vélhetően ezen kötődések révén jöhetett képbe Budapest, mint mixnév a 2007-es 'Evolve As One'-on, ami kicsit Chab feat. JD David 'Closer To Me'-jét idézi hangzásában.

Pryda - Balaton (2007)
A ma már világsztár státuszig jutó Eric Prydz 2007-es Balaton Sound-os fellépése külön számot is inspirált, a 'Balaton' tökéletesen passzol a Prydz katalógusba, álomszerű arpeggio húz ívet, majd egy ropogós-gurulós groove veszi hátára a szerzeményt a két perces intrót követően. Az EP másik száma a 'Muranyi' is hazai kötődésű, Eric a budapesti Murányi utcáról koppintotta a címet, X-es bejegyzése szerint a szám az utcában készült.

Magma-Coma - Baszlak (1993)
Az 1993-as acid/hard trance klasszikus 'Baszlak' a pornográfiával és magyar nyelvvel vegyítve (némi 'Age Of Love' utánérzéssel) abszolút vállalható kategóriának számított akkoriban (ma már ki tudja..). A stuttgarti Michael Kores és Uwe Hacker párosa imádta az egyszámos projekteket, illetve a magyar nyelvvel is eléggé rokonszenveztek, ugyanis Valdezz nevű altergójukon is kijöttek egy 'Testvérem' című számmal.

További érdekes, magyar vonatkozású címadások:
K-Lab - Hungarian Wave (1994)
Freddy Fresh - Radio Budapest (2002)
Daniel Maze - Hungarian Grandparents (2006)
Big Bud - Budapest (2005)
Mad Professor & Scientist - Hungarian Goulash (2002)
Felix Rennefeld - Star Rider (Studio 45 Hungarian Disco Mix) (2000)
Dejan Milicevic - Hungarian Buddha Pt 1, 2, 3. (2008)
Sven U.K. - Balaton (1995)
Mr X. - Budapest Babes (2003)
Alexander Köning - Budapest (2000)
Einstürzende Neubauten - Magyar Energia (2008)
Bond & Blome - Magyar Viszla (2008)
Moka - Magyar Posta (1999)
She DJ Dragon - Hungarian Trip (DJ S.P.H.E.R.E. Remix) (2003)
Elements Of Trance - Hungarian Sheppard (1999)
DJ LeBlanc & DJ Renegade - The Hungarian Moustach Party Vol.1 (2002)
DJ LeBlanc & DJ Renegade – The Hungarian Moustach Party Vol.2 (2003)
Venetian Snares - Rossz Csillag Alatt Született LP (2005)
Venetian Snares - Miss Balaton (2008)
Venetian Snares - Sajtban (2008)
Venetian Snares - Bebikukorica Nigiri (2008)
Valdezz - Testvérem (1994)

0

Nincsenek megjegyzések

Megjegyzés küldése

© all rights reserved
made with by templateszoo