Albumok, melyek 2024-ben ünneplik a harmadik ikszet

Ezen gyűjtőposzt célja az, hogy újra leporoljunk olyan albumokat / válogatáslemezeket / DJ mixeket, melyek idén ünneplik készítésük/összeállításuk harmincadik évfordulóját. Vannak köztük méltatlanul elfeledett, alul értékelt és ma már klasszikusként ünnepelt, szép (kereskedelmi) sikereket elérő kiadványok is.
Célunk nem csupán egy tízes listát közölni, a fontosabb darabokhoz néhány mondatos kommentárt is fűzünk. A korszakról magáról mondani sem kell, hogy az elektronika aranykora, újító ötletekkel, a kezdetekhez képest már jobb stúdió technikai megvalósításokkal, fejlettebb, célirányosan ehhez a zenei világhoz gyártott gear-ekkel. A massza, ami az elektronikus zene volt a '80-as évek végén, '90-es évek elején egyre több és több alstílusra bomlott és a frissen érkező producerek zenei önkifejezését és a közönség igényeit is figyelembe véve megteremtette a saját szubkultúráit.
Ekkoriban az Egyesült Királyság volt a szív, ami az elektronikus zenei vérkeringést működtette és juttatta el a zenei betevőt megannyi csatornán keresztül világszerte az egyre bővülő piacok irányába. Éppen ezért a legtöbb listán szereplő kiadvány vagy angol szerzők műve, vagy brit label-ek gondozásában jelent meg. 
Röviden summázva a '94-es év erős volt klubzenében, de még mindig a hallgathatóság és nem feltétlenül a táncolhatóság volt a fő zenei szerkesztőelv a szerzői lemezeknél, ahová olyan számokat is felrakhattak a szerzők, amik messze estek attól a hangzásról, amiről megismerhettük őket, hirdetve a több lábon állásukat, zenei nyitottságukat.
A válogatások tekintetében elmondható, hogy ekkor még nem vonakodtak későbbi legendák odaadni egy-egy zenéjüket, mert egy rendkívül erős mezőnyben mutathatták meg mit is tudnak valójában. 

1. V.A. - Cafe Del Mar Volumen Uno [React - 1994]
A fehér sziget, Ibiza hangzóanyagba zárt esszenciája (downtempo, chill out, ambient), Jose Padilla által gondosan szelektálva. Olyan előadók húzzák a talpalávalót, mint a Sabres Of Paradise, William Orbit, az Underworld, a Man Called Adam, Leftfield és maga Padilla mester. A kiadvány zsenialitása, hogy széles stílus spektrumon mozogva tudja közvetíteni az ibizai vibe-ot.


2. V.A. - Dope On Plastic [React - 1994]
A Dope On Plastic szintén az angol React válogatás kiadványa volt, ami rögtön elsőre nagyot durrantott - trip hop / downtempo, dub, fúziós jazzy hip-hop, breakbeat vonalon mozogva. A szelekciót végző John Stapleton nyolc részen keresztül töltötte be a válogató szerepet, a harmadik epizódtól pedig DJ-ként formálta mixszé az anyagot. A sornyitó lemezen olyan előadók jutnak szóhoz, mint a Red Snapper, a 9 Lazy 9, DJ Edge.


3. Sasha & John Digweed - Renaissance: The Mix Collection [Renaissance - 1994]
A DJ mixek kapcsán három részes cikksorozatunkban már részletesen taglaltuk a formátum jelentőségét. Ha létezik utánozhatatlan szimbiózis elektronikus zenei DJ-k tekintetében akkor a Sasha- Digweed páros együttműködése ilyen. A progressive house boom-mal egy időben révbe érő Renaissance kiadó jó lóra tett, hiszen mixszériáik közül rögtön megalakulásuk évében ezzel a tripla CD-s vitték is a prímet. Ebben hatalmas érdeme van a fent említett DJ duónak, pl. egy szám három verzióban megy le egymás után!, folyamatosak a több perces egymásra úsztatások, illetve Sasha és Digweed saját produceri munkáikkal még egyedibbre szabja a szelekciót.   


4. V.A. - Artificial Intelligence II. [Warp - 1994]
Két évvel a sort nyitó legendás első rész után a sheffield-i Warp vájtfülű csapata révén kapunk egy újabb adag 'electronic listening music'-ot, csupa nagy név (Speedy J, Richard H. Kirk a Cabaret Voltaire alapító tag, Autechre, Kenny Larkin, Aphex Twin aka Polygon Window) tolmácsolásában. Az elektronikus zene nem csupán a testnek szól, lehet szellemi táplálék is, a végtelen hangképek, úsztatások, csavargatások is ezt a tézis erősítik. IDM, ambient, techno - megfelelő adagolásban, hibátlan kivitelezésben.


5. Vangelis - Blade Runner Soundtrack [EastWest - 1994]
Vangelis 'Szárnyas Fejvadász'-hoz komponált soundtrack-je nagyon sok későbbi producert inspirált futurisztikus szintetizátor futamaival, körbe írva a cyberpunk életérzést hangképekkel. Az hogy a film kultikussá vált három tényező együtt állására volt szükség: Ridley Scott-ra, mint rendezőre, egy parádés szereplőgárdára Harrison Ford-dal és Rutger Hauer-rel a főszerepben, valamint Vangelis-re, aki zenéjével tökéletesen kiszolgálta a képi világot. Az 'End Titles' és a 'Rachel's Song' a két kulcsmomentum, de az egész album borzongatóan frissnek hat ma is. Bár a film 1982-es, a soundtrack első hivatalos megjelenése 1994-ig váratott magára.



6. The Future Sound Of London - Lifeforms [Virgin - 1994]
Garry Cobain és Brian Dougans duója a The Future Sound Of London a '90-es évek elejének futurista hangszobrászai voltak. 1992-es debütálásuk az 'Accelerator' hangos szakmai sikereket aratott, főleg a 'Papua New Guinea'-nak köszönhetően, míg az 1994-es második lemez a 'Lifeforms' egy tört ütemekkel operáló ambient lemez csengő-bongó elemekkel. Rögtön a nyitó 'Cascade' berántja az embert, de a dupla album végig szolgál meglepetésekkel, amiért megéri (többször is) végighallgatni.


7. Global Communication - 76:14 [Dedicated - 1994]
Mark Pritchard és Tom Middleton közöse a Global Communication egy neo-klasszikus ambient csodával lepett meg minket 1994-ben. A '76:14' nemcsak az album címe, hanem a lemez teljes lejátszási ideje is, a számcímek nemes egyszerűséggel a zenék hosszai. Az ember csak rányom a play gombra és folyamatosan sodorják a finom, lassan épülő textúrák. A lemez kiemelkedő darabja a '14:31', ami meseszép dallamával és a hozzá asszisztáló, fáradhatatlan arp-pal egymásba kapaszkodva ringat a végtelenségig.



8. Underworld - Dubnobasswithmyheadman [Junior Boy's Own - 1994]
Az Underworld trió (Karl Hyde, Rick Smith és Darren Emerson) ebben a felállásában újra kalibrált magát a zene palettán. A korábban new wave wave, synth pop spektrumon mozgó banda a DJ Darren Emerson bevonásával egy sokkal elektronikusabb irányba mozdult el. A 'Dubnobasswithmyheadman' esszenciáját a nyitó 'Dark & Long' valamint a 'Dirty Epic' és a 'Cowgirl' is remekül hozza, a Fluke féle hipnotikus, kántálós-éneklős house vonalat, amin a későbbiekben is megmaradtak, hol szigorítva a ritmusképleten, hol szabadabbra engedve a dallamokat.



9. The Prodigy - Music For The Jilted Generation [XL Records - 1994]
A lemez, ami magára haragította az UK breakbeat hangzást preferáló Prodigy rajongókat, s a lemez, ami megannyi új követőt nyert meg magának fáradhatatlan energikusságával és a folyamatosan változó, az aktuális trendekhez adaptálódó, de mégis sajátos hangzásuk miatt. A korszakos slágerek ('Voodoo People', 'No Good', 'Poison') révén a formáció jegyet váltott a brit elektronika halhatatlanjai közé, a 'Music For The Jilted Generation'-t pedig sokan a csúcsművüknek tartják. 


10. Paul Van Dyk - 45 RPM [MFS - 1994]
A szubjektív top 10-ben elfért egy trance lemez is, ami történetesen Paul Van Dyk produceri debütálása a legendás MFS labelen '45 RPM' címmel. Az album egyfajta házi best of munka, ugyanis Johnny Klimek (Effective Force,030) és Christian Graupner (Voov, Futurhythm) segítettek Paul-nak kivitelezni technikailag a lemez anyagát. Innen a zászló vívő 30 év távlatában egyértelműen a 'For An Angel' eredetije, de nem szabad leírni a többi zenét sem ('A Magical Moment' és az 'I'm Comin' például egészen parádés), hiszen egy komplett utazásra visznek a frissen formálódott germán trance sound romlatlan dimenzióin át.



Alábbi listánkon találhattok még bőven 1994-es megjelenéseket:
Aphex Twin - Selected Ambient Works Volume II.
Fila Brazilia - Old Codes New Chaos
Freak Power - Drive-Thru Booty
The Sabres Of Paradise - Haunted Dancehall
Towa Tei - Future Listening!
Ralf Hildenbeutel - Looking Beyond
Oliver Lieb - Constellation
Delerium - Spheres II.
The Orb - Pomme Fritz
Eat Static - Implant
Pete Namlook - Namlook IV.
Richard H. Kirk - Virtual State
Denki Groove - Dragon
Thee Madkatt Courtship - By Dawns Early Light
Banco De Gaia - Maya
The Grid - Evolver
Acrid Abeyance - Bon Appetit
Biosphere - Patashnik
System 7 - Point 3 Fire
Robert Hood - Internal Empire
Kenny Larkin - Azimuth
Ultra-Sonic - Tekno Junkies
Westbam - Bam Bam Bam
Opus III - Guru Mother
Orbital - Snivilization
B-Zet - Archaic Modulation
Club 69 - Adults Only
Marusha - Raveland
Der Dritte Raum - Mentalmodulator
Hardfloor - Respect
Resistance D. - Ztringz Of Life
Ken Ishii - Reference To Difference
Spicelab - A Day On Our Planet
Massive Attack - Protection
Portishead - Dummy
Juno Reactor - Transmissions
Sven Vath - The Harlequin, the Robot and the Ballet Dancer
Cosmic Baby - Thinking About Myself
Microglobe - Afreuropamericasiaustralica
Autechre - Amber
Laurent Garnier - Shot In The Dark
Plastikman - Musik
The Irrisistible Force - Global Chillage

Classics Gate Reloaded 003: Mac Zimms

Mac Zimms 1970. január 2-án látta meg a napvilágot a hollandiai Hoogezand-ban Willem Jelle Faber néven. Willem az 1987-es és 1991-es holland DMC finalistájaként DJ-ként már viszonylag fiatalon bizonyította rátermettségét, de a nemzetközi hírnevet produceri munkáival sikerült kivívnia. Főleg a house keményebb vonalán (hard & pumpin') és klub techno-ban nyomult, de a 2000-es évek elején egyre többször bukkant fel trance release-szeken a neve Scott Mac oldalán Mac & Mac-ként.
A Randy "Katana" Joubert nevével fémjelzett BPM Dance (1996-2004) kiadócsoport (olyan sublabelekkel, mint 2Play, Jinx, Bango, Smoke Free DJ-Tools, Tri Lamb és Willem saját kiadója a Mac's Wax) házi producere volt. Később a BPM jogutódjánál a Spinnin' Records-nál 2011-ig bezárólag publikált, azóta nem nagyon hallani felőle. Alábbiakban igyekszünk betekintést adni rendkívül sokszínű diszkográfiájába.
Szerzői projektek: Incisions, Fellow Man, Wishbone, Talespin, The Freak & Zimms, Dj Randy & Mac & Mac, Those 2, Perfect Phase.
Kiadványok, ahol felbukkant a neve: Global Underground 010 Athens, Global Underground Departures, Magik One, Dream Dance, The DJ - In The Mix, A State Of Trance Classics Vol. 4.
Kiadók, ahol felbukkant a neve: Boxed, Spinnin Records, Bango, BPM Dance, Black Hole, 3 Lanka, Sony Music.
DJ-k, akik játszották a zenéit: Danny Tenaglia, DJ Jean, DJ Sammy, Erick E, DJ Sin Plomo, DJ Tatana, DJ Shog, Sonique, Paul Van Dyk, ATB, Tiesto, DJ Budai, Sterbinszky, Náksi vs. Brunner, Andrew J & Gemhand, DJ Levi, Johnny d'Ark. 

Mac Zimms
 - L'Annonce Des Couleurs [1997 / 2 Play]

Az 1997-es 'L'Annonce Des Couleurs' Mac Zimms egyetlen fő alteregóján jegyzett trance klasszikusa. Bár az alapok egyértelműen house-ra jellemző, a légies, egyszerű dallamfutam trance szerzeménnyé varázsolja a darabot, ahogy rétegek egymásra rakódnak. A honfitárs Tiesto gond nélkül elsütötte a 'Magik' sorozat debütáló mixén, ennél nem is kell nagyobb bizonyíték a track stílusa kapcsán. Az igazi meglepit a 2003-as remix csomag okozta (készült '97-ben egy Kai Tracid és '99-ben egy Vincent De Moor is belőle), arról is kiemelkedik Ron Van Den Beuken aka The Mystery (Shane, Clokx, Floyd stb.) átirata, ami 'Timeless' című opuszának karakterisztikájából merít, az eredeti flow-ját és akkordmenetét nyomaiban meghagyja, de szinte teljesen nulláról újraépíti a track-et. A további remixek The Freak, Mac Zimms és Basic Dawn révén szintén hoznak egy erős színvonalat, mindenképp érdemes csekkolni!

Mac Zimms / D-Factor / Talespin - Batido / Sub-Division / Bouncer [1997 - Tri Lamb]

A recept: 2/3 rész Mac Zimms, 1/3 rész Signum, és akkor a végeredmény már nem lehet rossz. A szintén BPM sublabel Tri Lamb sikerrel vitte azt a koncepciót, hogy három különböző artiszt egy-egy számát egymás mellé rakva adott ki samplereket. A fenti kislemeznél is erről volt szó.
Az A oldalas bomba a 'Batido' egyből egy tribal szörnyeteg, minimalista vonalvezetéssel, öblös base drum-mal, tökéletes DJ weapon house-ból a techno felé tartva (köszi a tippet Mr. Tenaglia).
A B1-es 'Sub Division' a Signum-os Ron és Pascal pumpálósabb énjét a D-Factor-t volt hivatott promótálni.
A B2-es pozit Zimms Talespin álnéven maxolta ki egy újabb tech-house zúzással.

Mac Zimms - Born To Porn [1999 / Bango]

Azt hiszem ez az EP sokak számára a számcímek ismerete nélkül is bevésődött, ugyanis magyar viszonylatban is rengeteget pörgött Budai, Levi és Sterbinszky révén. A 'Born To Porn' percussion-jei már előre bocsátják, hogy egy táncos darabbal lesz dolgunk. A kibontakozó egyszerű, repetitív dallam csak még tovább fokozza a hipnotikus behúzás érzését.
'Build For Dancing' egy ügyes funk sample köré épül (egy kicsit nekem Chili Hifly 'Is it love'-jára hajaz), ami alá Mac egy hihetetlenül sodró alapot pakolt megfűszerezve egy női „music” kiáltással. 
Aki szerette az ezredforduló környéki holland pumpin house vonalat (Tim J, Joff Roach, The Freak, Silvio Ecomo) tutira elmorzsol néhány nosztalgia könnycseppet eme darabok ehallgatásakor.

Mac Zimms - Feel What I'm Feeling [1999 / Tripoli Trax]

A 'Feel What I'm Feeling'-et a fél ország a Sterbinszky féle 'Egy Nyár A Flörtben' című mixalbumról ismerheti, igaz ott viszonylag hamar lekeveri Karesz. A negédes, fülbe mászó női vokál már az elején próbál megnyerni magának, miközben a funky, pumpálós alap és a Mac-re jellemző effektek és kavargó riser-ek teszik tovább a dolgukat. Az első rövid kiállás után jön a meglepi: Mac a bostoni b-boy-t, azaz Armand Van Helden-t hívja tetemre Tori Amos 'Professional Widow' remixéből nyúlt basszusgitár mintával. A Tripoli Trax-es re-release-n (az eredeti '98-as 2 Play-es EP-n a 'Sunburst' került a B oldalra) a Mark 'Kulak' Franklin remix is jóféle megközelítés, kicsit plasztikusabb az alap, megy benne egy snare-szerű csipogás a nyolcadokon, illetve Klubbheads-szerű dumafoszlányok is teszik itt a dolgukat.  


MAC ZIMMS TRACKS & REMIXES

Mac Zimms - Doo Bee Doo
Mac Zimms - Make Me Wanna
Mac Zimms - Fine Pitching
Mac Zimms - Right Here
Mac Zimms - Knock The Spots Off
Those 2 - Get Wicked
The Freak & Mac Zimms - Submission
The Freak & Mac Zimms - Spin Me Wild
Wishbone - 50 Grooves
Perfect Phase - Horny Horns
Fellowman - F The Funk
Incisions - Amorak
Dj Randy & Mac Zimms - Ultra Curve
Dj Randy & Mac Zimms - Incertia
Substate Horizon (Mac Zimms Remix)
Scott Mac - Damager 02 (Mac Zimms Remix)
Coast 2 Coast - Home (Mac Zimms Remix)
Deep Voices - Imagenetic (Mac Zimms Remix)
D-Tune - Into The Light (Mac Zimms Remix)
Albert Vorne - Ares (Mac Zimms Remix)
DJ Jose - Hecitate (Mac Zimms Remix)
Travel - Bulgarian (Incisions Remix)
T-Spoon - Summer Love (Mac Zimms Remix)
Travel - Pray To Jerusalem (Incisions Remix)
Starfighter - Apache (Joff Roach & Mac Zimms Remix)
Vincent De Moor - Shamu (Mac Zimms Remix)
Blank & Jones - Cream (Mac Zimms Remix)
Porno DJ - The Judgement (Mac Zimms Remix)

© all rights reserved
made with by templateszoo