Brothers In Crime 6: Sikeres családtagok a stúdiók világából

Ahogy haladunk előre a rovatunkban egyre kevesebb a nagyobb név a családi összefonódásokat kereső írásainkban. Ennek ellenére gondos keresgélés után még mindig találtunk olyanokat, akik a családon belül (testvér/unokatestvér/gyermek) elismerésre méltót alkottak az elektronikus zenében.

1, Scott Kinchen (Scotti Deep) & Mark Kinchen (M.K., 4th Measure Men)
Rögtön elsőnek érkezzenek a detroiti Kinchen tesók, akik a house műfajában alkottak nagyot. Az ismertebb név közülük Mark aka M.K., aki mind saját zenéivel ('Burning', 'Always', 'Love Changes'), mind átirataival (ezek közül is a leghíresebb Nightcrawlers 'Push The Feeling On'-jának Dub of Doom Edit-je) hatalmas szakmai és chart sikereket aratott világszerte. Scott-nak sem kell azonban szégyenkeznie, hiszen neki is jutott underground "sláger", Scotti Deep-ként ugyanis ő jegyzi azt az 1996-os 'Brooklyn Beats'-t, mely felkerült Tommyboy első mixlemezére is a 'House Matic Classics'-re (Pulse 2 Rhythm verzióban). Sokan azonban nem is ezt, hanem az első kislemezét az 1992-es 'Fathoms'-szát tartják a legjobbnak, melyen a detroiti house hatások keverednek, nem beszélve, arról, hogy a tesó Mark is beszállt ide egy átirattal (és a kiadónak, az Aztonk Records-nak is Scott volt az alapítója).

2, Peter Lee (Soda Club, Love To Infinity), Andy Lee (Soda Club, Love To Infinity), Dave Lee (Love To Infinity)
A Love To Infinity projekt főként pop produkciókhoz készített remixeikkel került be a köztudatba. A három Lee fivér trenírozott zenészek révén remek érzékkel nyúlt a szélesebb rétegeknek szánt alapanyagokhoz (Grace Jones, Michael Jackson, Simply Red, Gloria Estefan, Aqua stb.) és ültette át azokat táncosabb, elektronikusabb miliőbe mindezt. Mondhatni az övék egy szócső projekt volt, ami a nyálasabb alapanyagokból kihozta a maximumot. A rengeteg átirat (1993 és 2009 között több, mint 700! remix fűződött a formáció nevéhez) mellett még saját darabokra is maradt idejük. 1998-ban jelent meg eddigi egyetlen, 'Classic Paradise' című nagylemezük, ahol az éneklős, klasszikus amerikai soulful house vonalra fókuszáltak (érdemes például meghallgatni a 'Pray For Love'-ot vagy a 'Keep Love Together'-t és az ember máris a teljes csomagot kapja az említett hangzásból).
Idővel a harmadik Lee tesó, Dave kilépett a formációból (nem, nem Joey Negro-ról van szó) és idővel már csak újra maszterelt, digitális formátumban jöttek ki tőlük archív anyagok, amit a klasszikus, éneklős house kedvelőknek meleg szívvel ajánlok!

3, Seb Kohler (Seb K, Bel Air Project, Ghost Dancer, Shakedown), Stéphane Kohler (Stephane Mandrax, Ghost Dancer, Shakedown)
A svájci Kohler tesók Seb és Stéphane Kohler vitték a 2000-es évek elejének egyik legdögösebb house duóját a Shakedown-t (amit sodró hangzása alapján minimum olasznak gondolhattunk), ahol olyan számokat jegyzetek mint a 'Get Down', az 'At Night' és a 'Drowsy With Hope', két nagylemez ('You Think You Know' 2001-ből és a 'Spellbound' 2006-ból) után el is tűntek. Nyilván erre hatással volt, hogy ők a funky-sabb, filter house platformról átnyergeltek az elektrósabb sound-ra, amivel viszont már nem volt olyan sikeresek. Egyébként pont mostanában lehetett tőlük új anyagot is hallani - közel egy évtized után, a korábbi sikereik remixeit leszámítva - , a Bootsy Collins-szal közös 'Funky And You Know It'-ot és a Giorgio Moroder 'I Wanna Rock'-jához gyúrt remixük továbbra is a kellemes kategóriába esik.  

4, Thomas Gerlach (DJ Tonka, Chiptunes, T'N'I) & Nicoletta Gerlach (Nicoletta, Tonka Seine Schwester)
Gerlach-éknál is többen szerepelnek a büszkeségtablón. Thomas DJ Tonka-ként a '90-es években german wunderkind-ből (Ian Pooley oldalán, mint T'N'I) igazi megasztárrá avanzsált house/italo/funk hatásokat elegyítő stílusával és energikus remixeivel. Testvére Nicoletta is zenélget, ugyan közös produkciójuk nincs Thomas-szal, két Tonka release-hez készített borítót ('Don't Be Afraid', 'Heartjumpa'), illetve egyik projektjében nyíltan utal a családi szállra (Tonka Seine Schwester). A tesójától függetlenül azért egy nagylemezt kiadott 'Cranky' címmel, fura elektronika, latinos behatással, egy kislemezzel ('Friendly'), valamint a Pastaboys 'Let The Sunshine' című 2000-es house trackjében rábízták a vokált és nagyon szépen megoldott a rábízott feladatot.

5, Rita Liebrand (Goldilox), Ben Liebrand (Goldilox, Brussel Syndicate, ISCO, The Riddler)
Ben Liebrand neve már ismerősen csenghet a blog olvasói számára. A holland mágust remixei és hihetetlen érzékkel összerakott megamixei rég a pop és elektronikus zene halhatatlanjai közé emelték. Talán kevésbé közkézen forgó információ vele kapcsolatban, hogy a húgával Rita-val is volt közös zenei projektje. Ez volt a Goldilox, s egyetlen közös munkájuk az az 1994-es cheesy happy hardcore nótácska 'You're My Sunshine'. Ben a zenéért/zajért, Rita a vokálért volt felelős (nem mellesleg egy 1940-ben készült Jimmie Davis nóta feldolgozásáról beszélünk). Egyébként ezt leszámítva Rita DJ-ként is fel-fellépett, illetve maga is készített megamixeket egyes előadók (pl. Alexander O'Neal, Bobby Brown) munkáiból.

6, Paul Godfrey (Morcheeba), Ross Godfrey (Morcheeba)
Az angol Morcheeba formáció a '90-es, 2000-es évek egyik meghatározó downtempo, trip hop csapata volt, akik 'Rome Wasn't Built In A Day' című ópuszokkal poposabb terepre lépve a slágerrádiók rotációjában is megragadtak (és a dalt a mai napig sokat játsszák a magyar rádiók is, annak ellenére, hogy egy két évtizedes szerzeményről van szó). A zenéért a két Godfrey tesó Paul és Ross volt a felelős, a produkció Skye Edwards vokálkjával kiegészülve mindig is egy egzotikus szegletét jelentette a bedőlésre, mélázásra vágyók zenei konglomerátumának. 1996-os debütáló nagylemezük a hangzás definiáló 'Who Can You Trust', a slágerekkel teli tűzdelt 1998-as 'Big Calm' és a kereskedelmi sikerek felé nyitó 2000-es  'Fragments Of Freedom' tekinthető a trió aranykorszakának, annak ellenére is, hogy Paul kilépésével a mai napig duóként zenélnek és vannak új megjelenéseik is.

Rest In Peace: Mulya

2024. november 18-án érkezett a szomorú hír, hogy Nagy Levente, Yvel (az Yvel & Tristan duóból), vagy ahogy manapság ismerhettük őt Mulya tragikus hirtelenséggel elhunyt.
Nagyjából két héttel korábban (november 6-án) Levente zenésztársa, kiadójuk a Complaint Kulture társtulajdonosa Sobek posztolt a közösségi médiában arról, hogy Levente egy komoly sztrókon van túl és kritikus az állapota. Akkor még bizakodtak benne, hogy felépülhet és Levente valamint a családja támogatására közösségi gyűjtésbe kezdtek (közel 15 ezer eurót adtak össze), mivel akkor még látni sem lehetett mikor térhet vissza a stúdióba.
A sors fura fintora, hogy pont a közelmúltban, egészen pontosan október 25-én jelent meg egy háromszámos kislemeze a német Innervisions  gondozásában (Dixon & âme), ami eddigi karrierjének legnagyobb szakmai sikere volt. 
A zenei kötődését édesapjának köszönheti, aki opera karmesterként dolgozott. Jómaga szolfézs és zongoraleckéket vett, így a producerkedéshez szükséges zenei alapok a kisujjában voltak.
Levente az Yvel & Tristan duó tagjaként Szlaby Viktor (Tristan) oldalán vált ismerté, a 2003-ban létrehozott formációt a hazai progressive szcéna nagyja Chriss vette a szárnyai alá és első megjelenésüket rögtön a FREEE Magazinnal kooperálva (2004. novemberében) megjelent Quasar  'Remixes 2004' papírtokos CD-n fülelhette meg a közönség ('Sandal Wood', 'Opportunity').
Ezzel párhuzamosan a 'Pillow' és 'Lifted' című számukkal felkerültek Chriss 'The Trip Redirection Of Sound' című CD-jére, előbb említett produkciójuk Quasar remixben Nick Warren GU028-as Shanghai mixén is szerepelt. Warren a GU035 Lima-n is játszotta két munkájukat, a nemzetközi vérkeringésben tartva a srácok nevét. Itthon a progressive house elit - Kühl, Chriss, Dandy - hivatalos DJ mix megjelenésein is állandó résztvevők voltak munkáikkal, valamint a Justmusic.FM-en saját műsort is vihettek, illetve a csatorna támogatásával 2007-ben DJ mixük is megjelent.
Olyan nívós labeleken bukkant fel a nevük, mint a Steve Lawler féle Viva Music-ja, Eelke Kleijn Outside The Box Music-sza és DAYS Like Nights-ja vagy Michel De Hey Hey! Records-za.
Saját klubestet is vittek Hi!Fly néven, illetve saját imprintjük a Hi!Fly Music is igyekezett minél több embert megszólítani minőségi megjelenéseivel. DJ-ként megfordultak a hazai zenei élet vezető eseményein (Sziget, S.U.N. fesztivál, B My Lake, Balaton Sound).
Aztán a 2010-es évek derekára Levente előrukkolt egy új aliasszal, a Mulya-val, ami nevével ellentétben véletlenül sem béna, esetlen dolgokkal próbálkozott. Itt is megjárta a krémek krémjét (Chapter 24, microCastle, Monaberry) és a koronát pont a fentebb már említett Innervision-ös megjelenés jelentette. Sobek-kel közösen gründolt kiadójuk a Complaint Kulture viszonylag rövid időn belül kivívta a szakma és a közönség elismerését is.
Levente már azon fiatal magyar zenei producer generáció tagja volt, aki az elektronikus zene világában szocializálódott, úgymond nem menet közben alkalmazkodva, véleményes próbálkozásokon keresztül jutott el a saját hangzásához, zenéivel egyből egy kiérlelt, gondosan kivitelezett, szofisztikált vonalat célzott meg és vitt egészen élete végéig.
Azon szűk hazai elitbe tartozott - Jay Lumen, Crazibiza és Belocca társaságában - , akik minden megjelenésükkel mind a Beatport-on, Spotify-on valamint az A-listás, nemzetközileg legmagasabban jegyzett DJ-k playlistjén kimagaslóan szerepeltek. Még rengeteg zene volt benne, amit a neki adatott rövid időben már nem tudott megalkotni. Nyugodjék békében!

Tíz tény és érdekesség Mousse T-ről

A soulful, funky-val átitatott groovy house német félistene, a 'Horny' és a 'Sexbomb' producere Mousse T a megaslágerek ellenére is hű maradt underground gyökereihez. A mai napig aktív tagja a nemzetközi house közösségnek, mint producer, mint mentor, s mint DJ egyaránt. Alábbi összeállításunkban tíz tényt és érdekességet gyűjtöttünk össze a karrierjéről.

1. Bár polgári neve Mustafa Gündoğdu, nem Törökországban, hanem Németországban, a Kölnhöz közeli Hagen-ben született 1966-ban. Édesapja orvos (nőgyógyász) volt, őt is orvosnak szánták a szülei.

2. Bár édesapja ellenezte, hogy zenész legyen, mégis ő vette neki az első szintetizátorát, ami egy Roland JX3P volt. Később, amikor fia sikeres lett producerként úgymond fellélegzett, hogy Mustafa mégis jó pályát választott magának.

3. Fiatalon a rock keményebb ágát kedvelte, nagy AC/DC fan volt, viszont amikor először hallotta a rádióban Donna Summer 'I Feel Love'-ját az megváltoztatta érdeklődését és a zenével kapcsolatos hozzáállását. 

4. 1993-ban stúdió partnerével Errol Rennals-szel megalapította a Peppermint Jam labelt (és a Peppermint Park stúdiót), mivel a garage, soul és house hatásokkal tarkított zenéiknek nem találtak lokális kiadót, lévén a németeknél akkoriban a trance, euro dance és techno pörgött ezerrel. Mondhatni túl brit/amerikai volt a hangzásuk a keményebb ütemekhez szokott germánoknak.

Inaya Day és Emma Lanford
5. Első világslágere a 'Horny' 1997-ben jelent meg instrumentális darabként a Peppermint Jam-nél. Eredetileg Mousse egy Michael Jackson remixen dolgozott, amiből több változatot is készített, mire végül úgy döntött hogy az alapot inkább megtartja magának. Persze megfeledkezett róla, viszont amikor Roger Sanchez-zel bandázott és ezt a darabot is lejátszotta neki, Roger egyből imádta és sürgette Mousse-t hogy adja ki azt. Ez meg is történt. A német vinyl kiadás már akkora sikert aratott, hogy több brit A&R menedzser is felfigyelt rá és licenszelni szerették volna a számot. Viszont Mousse-ék vittek egy csavart a sztoriba, mert éneket felvéve dallá alakították az újrakiadáshoz. Mivel a szám címe a kürtök miatt (amit nem mellesleg Earth, Wind & Fire 'Something Special'-jéből mintázott) 'Horny' volt, ezt megtartva és másodlagos jelentéstartalmát meglovagolva egy modernkori "szerelmes dalt" kerekítettek belőle egy fülledt hangulatú, mégis vicces videóklippel megtoldva.
A Hot 'n' Juicy Emma Lanford és Inaya Day duóját takarja, akik a klipben is szerepetek Mousse T oldalán. Lanford a refrént írta, akibe Errol Rennals futott bele teljesen véletlenül. Emma küldött neki egy demót és két héttel később már a 'Horny'-ra vették fel a vokált a hanoveri stúdióban.
Inaya Day Düsseldorfban élt és Mousse T-t már ismerte, mert Boris D'Lugosch-sal közös 'Keep Pushin'-ban és a 'Hold Your Head Up High'-ban is dolgoztak együtt. Ő jegyezte az átkötő részeket a 'Horny'-ban. A formáció háttér énekesei Nadine Richardson és Nikki Belle voltak.
Érdekesség, hogy mind Lanford mind Inaya a későbbiekben rendszeresen bukkantak fel Mousse T produkciókban vokalistaként.

6. Az 1998-as év a 'Horny' óriási világsikere mellett még egy nagy dolgot hozott Mustafa-nak, mégpedig Grammy díjra nevezték. A legjobb remixek kategóriája 1998-ban startolt és akkor még nem egy átiratot választottak ki, hanem 5 munkát, Mousse esetében pl. Ann Nesby 'Can I Get A Witness' és a Simply Red 'Your Eyes' variációja is szerepelt a kiválasztottak között. Végül a díjat Frankie Knuckles vitte el ebben az esztendőben, de mindenképp nagy fegyvertényként tekintett rá, hogy négy amerikai producer mellett ötödik, európai arcként szállhatott versenybe a díjért.

7. Saját remix munkái közül egyébként Quincy Jones 'Stomp', Ann Nesby 'Can I Get A Witness?', Selace 'So Hooked On You’re Loving', Horse Meat Disco 'Love If You Need It'-je a kedvence. Magáról a remixekről azt tartja, hogy az eredeti darabot tiszteletben kell tartani. A remixelés van, hogy csak apró változtatásokat jelent, de van hogy például a vokál köré egy teljesen más zenei körítéssel lehet kihozni az eredetiben rejlő potenciált.

'99-ben Kölnben a The Dome rendezvényen 
8. Édesanyja imádta Tom Jones-t, így amikor adódott a lehetőség hogy együtt dolgozhatnak ő is átérezhette, hogy milyen nagy zenei tehetséggel hozta össze a sors. Egyszer véletlenül találkoztak Mark-kal, Tom Jones fiával, egyben menedzserével. Először csak arról volt szó, hogy Mousse T remixelhetne Tom Jones régebbi slágerei közül néhányat, végül ez nem jött össze, de kapcsolatban maradtak Mark-kal elküldtek neki egy blues riffre épített dalt, melyben Emma Lanford énekelt, ez volt a 'Sexbomb', ami egyfajta főhajtás volt Tom előtt. Végül Tom-nak is tetszett a darab, ezért Mustafa elrepült Londonba, ahol először találkoztak személyesen. Tom Jones a valóságban is egy igazi úriember volt, előszeretettel sztorizgatott szürreálisnak tűnő dolgokról, pl, amikor Elvis-szel együtt turnézott. Emellett 200%-ot adott a stúdióban, ami a végeredményen is érezhető volt és hatalmas sláger lett világszerte, egyben újabb lendületet adott a Tom Jones karrierjének is.

9. Zsűritagként szerepelt a 2018-as Germany's Got Talent-ben (DSDS).

10. Bár nagyon sokan felültek arra a divatvonatra (Pete Tong, Milk & Sugar, Alex Christensen), ahol régi elektronikus zenei kompozíciókat szólaltatnak meg komolyzenei támogatással, sok esetben eltalálva, de néha öncélúan, kontextus nélkül prezentálva az adott alkotásokat. Mousse T a Deutsches Filmorchester Babelsberg-gel fogott össze 2013-ban és saját zenéiből készített el egy csokorra valót (Mousse T 'Re-Orchestrated') komolyzenei miliőben, ami hozza az elvárt rendkívül magas színvonalat.


© all rights reserved
made with by templateszoo